Erişilebilirlik

Kürtçe İçin "Anayasal Güvence" Çağrısı


DİYARBAKIR - Aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) de bulunduğu Kürt partileri tarafından kurulan Kürt Dil Platformu, Kürtçe'nin resmi dil olması ve önündeki engellerin kaldırılması için adaylara çağrıda bulundu.

Platformun dile getirdiği talepler arasında Kürtçe’nin resmi dil olması ve anayasal güvence altına alınması da bulunuyor.

Partilerin adayları ve vaatlerinin tartışıldığı bugünlerde seçmenlerden de talepler gelmeye devam ediyor. Kürt partileri de bölgede seçime girecek partilere yönelik talep listesi açıkladı.

Kürt partilerinin Kürtçe'nin geliştirilmesi, resmi dil olması ve okullarda öğretilmesi amacıyla kurduğu Kürt Dil Platformu, talepler listesini basın açıklamasıyla duyurdu.

Platformun Sözcüsü Şerefhan Ciziri, platformun kurulduğu 2018’den beri Kürtçe'nin resmi dil olması için çalıştıklarını söyledi. Bütün dillere saygı duyduklarını vurgulayan Ciziri, Kürtçe'nin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Ciziri’nin dile getirdiği bazı talepler şöyle; “Kürt Dil Platformu olarak Kürtçe'nin anayasal güvenceye alınmasını istiyoruz. Kürtçe'nin anaokulundan, üniversiteye kadar eğitim dili olması, yaşam ve pazar dili olması lazım ve ayrıca resmi hizmette kullanılması lazım. Kürtçe'nin önündeki bütün duvarlar yıkılmalıdır. Köylerin, ilçelerin, sokakların isimleri Kürtçe olmalıdır. Özellikle belediyelerde görev yapanların Kürtçe bilmesi lazım. Camide Kürtçe hutbe verilmesi gerekiyor. Bütün bunların yerini getirilmesi için Kürtçe resmi dil olmalıdır ve Kürt dil kurumu kurulmalı ve bütçe ayrılmalıdır.”

Siyasi partilerden talepler için destek isteyen Ciziri, partilerden adaylarını Kürtçe bilenler arasından seçmelerini istedi. Adayların en az Kürtçe'nin bir lehçesini bilmesi gerektiğini savunan Ciziri, “Kürtçenin yaşamın her alanında görünür olması gerekiyor. Bütün adaylar için bir ölçüt olmalıdır. Seçim çalışmalarında Kürt adayların Kürtçe konuşmasını, görüşmelerini Kürtçe yapması, toplantılarda Kürtçe konuşması ve Kürtçe slogan atmasını istiyoruz” dedi.

“Üç ana talebimiz var”

Basın açıklamasına katılan parti temsilcileri de taleplerini VOA Türkçe’ye anlattı. Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur (PDK-B) adına toplantıya katılan Bora Balin üç ana taleplerinin olduğunu vurguladı.

Balin taleplerini şöyle dile getirdi: “Siyasi partilerin parlamentoda Kürtçe üzerinde çalışmaları lazım ki Kürtçe eğitim resmi dil olsun. Bölge adaylarının hepsinin en azından Kürtçe'nin bir lehçesini bilmelerini istiyoruz. Kürtçe kültür ve sanat haklarının savunulması ve güvence altına alınmasını istiyoruz.”

İnsan ve Özgürlük Partisi Başkanı Sedat Doğan ise Kürtler'in bütün vatandaşlık görevlerini yerine getirdiğine dikkat çekerek, “Bu bölgede 30 milyon Kürt yaşıyor. Bu Kürtler askerlik yapıyorlar, vergi veriyorlar. Eşitlik ve vatandaşlık gereği dillerinin resmi dil olması gerekir. Anaokulundan üniversiteye kadar resmi dil olsun, eğitim dili olsun. Bunun için siyasetin bize yardımcı olmasını istiyoruz” diye konuştu.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG