Erişilebilirlik

Kürtçe Tiyatro Arşivi Evde Kalanlar İçin Açıldı


Özel tiyatro grubu Amed Şehir Tiyatrosu, Corona salgını nedeniyle evlerinden çıkamayanlar için oyunlarını dijital platformlarda izlemeye açtı. Oyunların arasına, William Shakespeare’in Hamlet’i, Federico Garcia Lorca'nın Kanlı Düğünü ve çok sayıda çocuk oyununun Kürtçeleri bulunuyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne 2016 yılında atanan kayyum tarafından sözleşmeleri yenilenmeyerek işlerine son verilen Şehir Tiyatroları oyuncuları tarafından kurulan Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, bu kez Corona virüsü salgını nedeniyle evde kalanlar için harekete geçti.

Aralarında dünyaca ünlü eserlerin de bulunduğu çok sayıda oyunu Kürtçe sahneleyen tiyatrocular, oyunlarının kayıtlarını Youtube üzerinden izleyicilerin erişimine açtı. William Shakespeare’in ünlü eseri Hamlet, İspanyol Yazar Federico Garcia Lorca'nın “Kanlı Düğün” gibi eserlerinin yanı sıra çocuk oyunları ve daha birçok eser, izleyenlere dijital ortamda gösteriliyor.

Tiyatronun oyuncu ve yöneticilerinden Yavuz Akkuzu, sanatı evlerinden çıkamayanlara ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Akkuzu, “Corona günlerinde herkes evde olduğu için tiyatroya birebir ulaşılmıyor. Tiyatrolar kapandı, insanlar evlerine kapandı. Tiyatro yapılan ortam sağlanmıyor. Tiyatro paylaştığımız bir tiyatral ortam sağlamıyoruz, ama en azından tiyatronun belgelerini paylaşıyoruz. Seyircilerin filmin dışında tiyatral eserlere de ulaşması için açtık. Tüm dünyada sanatçılar ve yönetmenler filmlerini, atölyelerine açtılar ama Kürtçe işler paylaşılmadı. Kürtçe tiyatronun da paylaşılmasını amaçladık, Kürtçe işler izlemek isteyenler de var. Bu insanların da Kürtçe tiyatro eserleri ile buluşması için açtık” dedi.

Akkuzu, dijital ortamda tiyatronun aynı hissiyatı vermese de mevcut ortamda paylaşılmasının önemli olduğu görüşünde. Akkuzu, “Dijital ortam birçok şeyi bozuyor aslında. O hissiyatı veremiyor, ritüelini yitiriyor. Tiyatro denen sanat ritüelden oluşur. Bu da bir araya gelme ile ilişkilidir. Seyircilerin aktif olduğu bir durumdur. Seyirciler birlikte olur. Tek başında bir komedi izlemek başkadır. Yüzlerce insanla izlemek başkadır. O hissiyat oluşmuyor maalesef. Elindekini paylaşma meselesi değerlidir. Bugünlerde devletlerin elindeki her şeyi paylaşma meselesi gibi bir şeydir. Ekonomik anlamda elindekini paylaşma meselesi bugünlerde çok tartışılan bir meseledir. Elindekini paylaşma meselesi değerlidir. Bu sanat eseri olur, temel ihtiyaçlarını karşılamak için ekonomik yardım olur, fark etmez, mesele paylaşmaktır” diye konuştu.

Oyunları daha ilk günlerinde binlerce kişinin izlediğine dikkat çeken Akkuzu, “Bize bayağı geri dönüşler oldu. İzleme oranına baktığımızda bunu görüyoruz. Özelden dönüp teşekkür eden aileler oldu. Çocuk oyunlarımız var mesela. Çocuklar şimdi içeride, resmen eziyet çekiyorlar. Çocukların bugünleri yaşama meselesi çok sıkıntılı. Bu anlamda geri dönüşler bayağı olumlu. Yurtdışında bizim tiyatroları izleyemeyen insanlar için çok anlamlı. Kürtçe sanat eserlerini hiçbir şekilde buluşamayacak milyonlarca insan var. Onların geri dönüşleri anlam buldu. Ortalama oyunlarımız 2 bin kişiye ulaştı, bazı oyunlar 3 bini geçti. Başlangıç için fena bir rakam değil” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG