Erişilebilirlik

‘Kürtler Suriye’nin Kuzeyinde İlerliyor’


Kürtleriin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin Türk sınırına yakın Tel Rıfat kasabasının yüzde 70’ini ele geçirdiği iddia edildi. Bazı gruplar SDF’nin bütün kasabayı ele geçirdiğini belirtiyor. Reuters haber ajansı, iddiaları bağımsız kaynaklarca henüz doğrulamadı.

Suriye İnsan Hakları Gözlem’in belirttiğine göre Suriye Demokratik Güçleri (SDF) Halep ile Azez kasabası arasında bulunan Tel Rifat bölgesinin %70’ini ele geçirdi.

Suriyeli muhalifler de Reuters haber ajansına Suriye Demokratik Güçleri’nin Tel Rıfat’ın önemli bir bölümünü aldığını doğruladı. Bazı gruplar SDF’nin bütün kasabayı ele geçirdiğini belirtiyor. Reuters, iddiaları bağımsız kaynaklarca henüz doğrulamadı.

Bu adım, YPG güçlerini de içinde barındıran SDF’nin Türkiye sınırındaki son kasaba olan Azez yakınlarındaki kazanımları pekiştirdiği anlamına geliyor.

YPG’yi terörist örgüt olarak gören Türkiye, kuzey Suriye’deki Kürtleri Azez’i almaya çalışmaları durumunda en sert karşılığı görecekleri konusunda uyarmış durumda.

Türkiye son birkaç gündür bu güçleri bombalıyor.

Ancak, Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı örgüt ve militan komutanların Reuters’a verdiği bilgiye göre YPG militanları kuzeyden çok doğuya, Azez’in doğusundaki IŞİD cephesine yönelmiş görünüyorlar.

Suriye İnsan Hakları Gözlem’in Başkanı Rami Abdülrahman’a göre SDF, Tel Rıfat’ın güneydoğusunda IŞİD topraklarından 6 kilometre uzaklıkta. SDF geçen yıl YPG ile ittifaktan oluşmuştu. O tarihten bu yana SDF çoğunlukla IŞİD ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı devirmeye çalışan gruplarla savaşıyor.

Muhalif gruplar SDF’yi içinde kendisini Özgür Suriye Ordusu olarak niteleyen grupların da olmasına rağmen YPG’nin cephesi olarak görüyor.

Suriye’de rejim güçlerinin muhaliflere karşı Rusya ve İran'ın desteğinde başlattığı saldırı, orduyu Türk sınırına 25 kilometre yaklaştırdı. Kürtler’in desteklediği güçler bu durumdan yararlanarak topraklarını genişletti ve sınır boyunca varlığını arttırdı. Suriye İnsan Hakları Gözlem’e göre son 24 saat iöinde SDF güçleri Ayn Degna kasabasını da ele geçirerek Tel Rifat’ın kuzeyi ile Azez’e giden ana yolu kesti.

XS
SM
MD
LG