Erişilebilirlik

Kuzey Akım Projesi Gerçeğe Dönüştü


Kuzey Akım Projesi Gerçeğe Dönüştü

Rusya ve Almanya, 10 milyar 200 milyon dolarlık doğal gaz boru hattını bugün açıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev boru hattının çıkış noktası olan Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki Lubmin kasabasında düzenlenen törene katılacak.

St. Petersburg’dan başlayan ve Baltık Denizi’nin altından geçerek Almanya’ya ulaşan doğal gaz boru hattının uzunluğu bin 200 kilometre.

Boru hattı önümüzdeki 50 yıl içinde Avrupa Birliği’ne 55 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak.


Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki küçük bir tatil beldesi olan Lubmin bugün tarihinin belki de en önemli günlerinden birini yaşadı. Maliyeti 10 milyar Dolar’ı bulan Kuzey Akım Doğalgaz Hattı'nın Rusya’nın Viborg kentinden başlayarak Almanya’ya uzanan ve Lubmin’de karaya ulaşan ilk kolu resmen açıldı. Törene Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Fransa Başbakanı François Fillon da katıldı.

Rusya’dan gönderilen gazın Lubmin’deki boru hattına pompalanması töreninden sonra, gaz Çarşamba gününden itibaren de tüketicilere nakledilmeye başlanacak. Gaz hattının kapasitesi yıllık 55 milyar metreküp olarak tanımlanıyor. Son zamanların en önemli enerji projesi olarak da görülen ve 1224 kilometre uzunluğundaki ‘Kuzey Akım’ projesi Beyaz Rusya ve Ukrayna gibi Rusya’nın batısındaki komşuları devre dışı bırakarak Baltık Denizi altından Finlandiya, İsveç ve Danimarka’nın kara sularından Almanya’ya ulaşıyor.

Rus gazı Avrupa’ya şimdiye dek Ukrayna ve Beyaz Rusya üzerinde ulaşıyordu. Atom enerjisinden vazgeçme kararı alan Almanya’da gaz tüketimi sürekli artıyor, 2022 yılına kadar Almanya’daki tüm nükleer enerji santralleri aşamalı olarak kapatılacak. Ülkenin elektrik ihtiyacının %23’ünü karşılayan nükleer santrallerin devre dışı bırakılmasıyla oluşacak açığın başta gaz olmak üzere diğer enerji kaynakları ile kapatılması planlanıyor. AB’nin motoru Almanya'nın yeni enerjilere yönelmesini büyük bir fırsat olarak gören Rusya’nın amacı ise Almanya’nın enerji talebini kendi doğalgazı ile kapatmak. Salı günkü açılış törenine katılan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Almanya'ya ve diğer AB ülkelerine yaptıkları gaz sevkiyatını önümüzdeki yıllarda ihtiyaca göre artırmaya hazır olduklarını vurguladı. Merkel ise bu teklife sıcak baktıklarının sinyalini verdi. Ancak siyasi gözlemciler, Avrupa’nın en büyük gaz ithalatçısı olarak Almanya’nın Rusya’ya bağımlılığının artıracağı, ayrıca bu bağımlılığın gazın fiyatını belirlemede Rusya’nın elini daha da güçlendireceği uyarısında bulunuyor. Ancak Merkel’in Rusya ile yakınlaşmayı ve ilişkileri sıkılaştırmayı ileriye yönelik siyasi bir strateji olarak izlediği yorumları da var.

Bu arada Rusya, Almanya’nın bir numaralı ticaret ortağı olmaya devam ediyor. Tören kapsamında yapılan açıklamalara göre, bu yıl ikili ticaret hacminin %20 artarak 50 milyar Dolar’a yükselmesi bekleniyor. Öte yandan Merkel ile görüşen Medvedev ülkesinde gelecek yılın ‘Almanya Yılı’, 2013 yılının da Almanya’da ‘Rusya Yılı’ olarak kutlanacağını açıkladı.


XS
SM
MD
LG