Erişilebilirlik

Kuzey Irak’a Uluslararası Uçuş Ambargosu


Merkezi Irak yönetiminin, Kürt referandumu sonrası, Erbil ve Süleymaniye'ye uygulayacağını açıkladığı uluslararası uçuş ambargosuna, havayolları şirketleri de uymaya başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ucuz hava yolu şirketi FlyDubai, haber ajansı Associated Press’e yaptığı açıklamada, Cuma günü sefer yapacaklarını, ancak Cumartesi itibariyle uçuşları durdurabileceklerini kaydetti.

Mısır’ın ulusal havayolu şirketi EgyptAir de Kahire-Erbil uçuşlarını Cuma günü askıya alacağını duyurdu. Egyptair, Erbil’e haftada üç sefer düzenliyordu.

Lübnan havayolu şirketi MEA da, Cuma ve sonrasında Erbil uçuşlarını durduruyor. Haber ajansı Reuters’a konuşan, MEA Başkanı Muhammed El Hut, sorun çözülene kadar son seferin 29 Eylül’de yapılacağını söyledi.

Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları’ndan da bir açıklama geldi. Açıklamada, “Türk Hava Yolları'na iletilmiş resmi bir bildirim olmamakla birlikte bu iki kente olan tüm tarifeli uçuşlarımız planlandığı şekilde gerçekleştirilmektedir" denildi.

Ayrıca Irak Merkezi Hükümeti’nin, IKBY’ye yönelik hava trafiğini kapattığını açıklamasının ardından Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’ndan yazılı açıklama geldi. Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nun açıklamasında, Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün IKBY’ye yapılan uçuşlarla ilgili kararına atıfta bulunuldu. Açıklamada, “THY, Atlas Global ve Pegasus tarafından Türkiye'den Erbil ve Süleymaniyeye yapılmakta olan karşılıklı seferlerin Cuma günü saat 18.00 den itibaren gerçekleştirilmesi mümkün olamayacak” denildi.

Pegasus Hava Yolları’nın internet sitesinde ise, "Süleymaniye ve Erbil uçuşlarımız ile ilgili Türk Sivil Havacılık ve ilgili otoriteler ile görüşmeler devam etmektedir. Seferlerimiz ile ilgili gerekli açıklama web sitemiz üzerinden duyurulacaktır" açıklaması yer aldı.

Bağdat yönetimi, Erbil ve Süleymaniye'ye uluslararası uçuşları Cuma günü itibarıyla askıya alacağını, sadece yurt içi uçuşlara izin vereceğini açıklamıştı.

Irak Başbakanı Haydar El Ebadi, Salı günü bu havalimanlarının kontrolünün federal yetkililere devredilmesi için IKBY’ye 3 gün süre tanımıştı. Ancak IKBY bu talebi reddetmişti.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG