Erişilebilirlik

Kuzey Kore’den Kısa Menzilli Füze


Kuzey Kore doğu kıyıları tarafına iki kısa menzilli füze fırlattı.

Güney Kore, Corona virüsü salgınının olduğu bir dönemde bu gelişmeyi 'uygunsuz' olarak niteledi.

Güney Kore’den yapılan açıklamada kısa menzilli olduğu düşünülen iki füzenin Kuzey Kore’nin kıyı bölgesi Wonsan’dan fırlatıldığı ve 30 km yükselikte 230 km uçtuğu belirtildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada bütün dünyanın Corona virüsüyle ilgili zorluklar yaşadığı bir zamanda Kuzey Kore’nin yaptığının çok uygunsuz olduğu kaydedildi ve acilen durdurulması istendi.

Japonya Savunma Bakanlığı da fırlatılan füzelerin balistik olduğu görüşünde olduğunu bildirdi ve Japonya'ya ait bölgelere düşmediğini kaydetti.

Bu Kuzey Kore’nin bu ay içinde fırlattığı 8'inci ve 9'uncu füzeler oldu. Kuzey Kore bu arada askeri tatbikatlara da devam ediyor. Son gelişmelerle Kuzey Kore bir ay içinde en fazla sayıda füze fırlatmış oldu.

2020’yle birlikte Kuzey Kore’nin fırlattığı füzelerin küçük ve kısa menzilli olduğuna dikkat çekiliyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un daha önce bu yıl stratejik bir silah geliştirmekte olduklarını söylemişti. Uzmanlar bunun yeni uzun menzilli füze ya da denizaltıdan fırlatılabilecek füze olabileceğini kaydediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerini yasaklıyor. Ülke bu nedenle sert yaptırımlarla karşı karşıya.

Bu arada Kuzey Kore’de Corona virüsü ile mücadele çerçevesinde yürürlükte olan önlemlere rağmen askeri tatbikatlar da devam ediyor.

Seul ve Washington, Güney Kore’de etkin olan salgın nedeniyle bazı ortak tatbikatlarını ertelemiş durumda.

XS
SM
MD
LG