Erişilebilirlik

Lübnan'da Yeni Hükümet Kuruldu


Lübnan’da aylardır süren siyasi çekişmenin ardından ülkenin yeni başbakanı Tamam Selam hükümeti kuracağını açıkladı

Uzlaşmaya, 14 Mart Koalisyonu’nun Hizbullah’ın şiddetle itiraz ettiği içişleri bakan adayını geri çekmesinden sonra ulaşılabildi.

Yeni hükümetin 24 üyesinin isimlerinin açıklanması aylardır geçici hükümetle yönetilen ülkede memnunlukla karşılandı.

Yeni Başbakan Tamam Selam görevi kabul konuşmasında her tarafları kapsayan ve dengeli bir hükümet kurmaya çalıştığını belirtti ve başbakan yardımcısının pozisyonu dışında herhangi bir bakanlığın dini ya da mezhepsel özgeçmişler göz önünde bulundurularak kararlaştırılmadığını söyledi.

Hükümetin kurulmasını içişleri bakanı konusunda yaşanan sert anlaşmazlıklar bir gün süreyle geciktirdi. Suriye hükümeti karşıtı 14 Mart Hareketi, eski ulusal güvenlik başkanı Eşraf Rifi’nin içişleri bakanlığına getirilmesini isterken Şii Grup Hizbullah buna şiddetle karşı çıktı.

Paris Üniversitesi siyaset profesörü Khattar Abu Diab, bölgedeki tüm gerilime rağmen yeni hükümetin kurulmasının, Lübnan’ın Suriye’de devam eden savaşın dışında tutulması konusunda uluslararası uzlaşıya işaret ettiğini belirtti.

Hükümetin asgari düzeyde anlaşan grupları temsil ettiğini belirten Abu Diab, ülkede her grubun koalisyonun kurulması için fedakarlık yaptığını söyledi. Koalisyonun kurulmasına Amerika ve Fransa’nın arabuluculuk yaptığını söyleyen uzman yeni hükümetin Michel Süleyman’ın Mayıs ayında cumhurbaşkanlığı süresinin dolmasından sonra ülkede oluşabilecek bir iktidar boşluğuna engel olacağını belirtti.

Bazı uzmanlar ise Lübnan’ın yeni bir cumhurbaşkanı seçmekte başarılı olamaması durumunda ülkede yeniden bir siyasi kriz oluşabileceği görüşünde.

STÜDYO VOA

Döner Almanlar'ın mı, Türkler'in mi markası? 12 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG