Erişilebilirlik

Latin Amerika'da enflasyon kontrol altında


Venezuela'nın başkenti Caracas'taki pazardan bir kare
Venezuela'nın başkenti Caracas'taki pazardan bir kare

Haziran ayında Brezilya, Şili, Peru, Uruguay, Paraguay ve Kosta Rika’da enflasyon oranının eksiye düştüğü Latin Amerika’da, yıllık enflasyon oranları birkaç ülke dışında tek haneli. Uzmanlar enflasyonun düşük seviyelerde kalmasını merkez bankalarının sıkı para politikalarına bağlıyor.

Latin Amerika’da enflasyon oranları düşmeye devam ediyor. Bölge ülkelerindeki aylık enflasyon oranı Haziran ayında da Venezuela ve Arjantin dışındaki ülkelerde yüzde 1’in altında kaldı. Böylece Haziran ayında da 19 Latin Amerika ülkesinin enflasyon oranı, Türkiye’de yüzde 3,92 olarak açıklanan resmi enflasyon oranından daha düşük olarak kayıtlara geçti. Bölgede Haziran enflasyonu Türkiye’den daha yüksek ülkeler yüzde 6,2 ile Venezuela ve yüzde 6 ile Arjantin oldu.

Bölgedeki merkez bankaları verilerine göre Haziran ayı enflasyonun eksiye düştüğü ülkeler arasında bölgenin en büyük ekonomisine sahip Brezilya’nın yanı sıra Şili, Peru, Uruguay, Paraguay ve Kosta Rika yer alıyor.

Latin Amerika'da enflasyon oranları
Latin Amerika'da enflasyon oranları

Latin Amerika’da yıllık enflasyon oranı en yüksek ülkeler yüzde 404,4 ile Venezuela, yüzde 115,6 ile Arjantin ve yüzde 12,13 ile Kolombiya’yken, en düşük enflasyona sahip ülkelerse yüzde -1,04’le Kosta Rika ve yüzde -0,6’la Panama.

Merkez bankaları politikaları işe yaradı

Düşük alım gücü, yoksulluk, gelir dağılımında adaletsizlik, eğitime ve sağlığa erişim gibi ciddi sosyoekonomik sorunlar yaşanan bölgede, küresel ekonomideki zorluklara rağmen tarihsel olarak ciddi enflasyon sorunlarının yaşandığı Latin Amerika ülkelerinde enflasyonun kontrol altında tutulabilmesini, uzmanlar, merkez bankalarının bağımsız oluşuna ve uyguladıkları sıkı para politikalarına bağlıyor.

Latin Amerika’da ekonomik ve finansal danışmanlık hizmeti veren EcoAnalitica’dan Luis Barcenas “Latin Amerika’daki merkez bankaları pandemideki ekonomik küçülme ve büyük ekonomilerde kamusal giderlerin artacağı öngörüsünde bulunarak, kriz derinleşmeden faiz artırımı gibi politikaları hayata geçirdi” diyor.

Banco Base ekonomik analiz müdürü James Salazar ise bölgede enflasyonda ciddi bir düşüş kaydedilse de özellikle gıda fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerinde yol açtığı baskıya ve mevcut enflasyon oranlarının merkez bankalarının hedeflerine hala uzak olduğuna dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre geçen yıl nüfusun yüzde 37,5’inin gıda güvencesinin bulunmadığı, yaklaşık 650 milyon nüfusa sahip Latin Amerika’da geçen yıl yaklaşık 82 milyon kişinin imkansızlıklardan ötürü bir gün veya daha fazla aç kaldığı bildiriliyor.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG