Erişilebilirlik

Lavrov: “Rusya Kimsenin İç İşlerine Karışmaz”


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Türkiye’ye iki günlük resmi ziyarette bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerle ilgili, ABD'yi de hedef alarak, Rusya'nın hiç kimsenin iç işlerine karışmadığı mesajını verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bugünkü görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenen ortak basın toplantısında Lavrov, bir Rus gazetecinin “Türkiye’deki seçim kampanyasında Rusya kimleri destekliyor?” yönündeki sorusuna yanıt verdi.

Çavuşoğlu ve Lavrov Ankara'da Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:34 0:00


Lavrov soruyu, “Beni başkasıyla karıştırmadınız değil mi? Amerikalılar'ın basın toplantılarında bu tarz sorular yöneltebilirsiniz ancak Rusya hiç kimsenin iç işlerine karışmaz, seçim süreçlerinin parçası değiliz” diyerek yanıtladı.

"Washington yapıcı bir siyaset yürütmüyor"

ABD’nin ülkelerin seçim süreçlerine sadece yaptıkları açıklamalarla değil, sivil toplum kuruluşları (STK) aracılığıyla da müdahale ettiğini iddia eden Lavrov, Ukrayna’daki ayaklanmalarda da bu müdahalenin görüldüğünü savundu.

Ukrayna konusunda ise Lavrov, “Washington başta olmak üzere Batı yapıcı olmayan bir siyaset yürütüyor. ABD kendi tutumunu empoze ediyor ve yeni bir dünya düzeni kurmaya çalışıyor” dedi.

Batı’nın ve ABD’nin Rusya’yı uluslararası bir rakip olarak görmek istemediğini savunan Lavrov, savaşı durdurmanın istenmediğini iddia etti. Sergey Lavrov, Ukrayna ile görüşmelerin ancak Rusya’nın hassasiyetleri dikkate alındığında mümkün olabileceğini kaydetti.

“ABD’den talep gelirse Blinken ile görüşebilirim”

Bir gazetecinin Rusya’nın BM’deki Daimi Temsilcisi Vasili Nebenziya’nın 24-25 Nisan’da New York’ya yapılacak BM Güvenlik Konseyi toplantısında Lavrov’un ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la görüşebileceği açıklamasını anımsatması üzerine ise Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, şöyle konuştu:

“ABD’den talep gelirse, bunu değerlendiririz. Diyalogdan kaçınmıyoruz. G20 Dışişleri Bakanları toplantısında Blinken’la ayaküstü görüşmüştük.”

“Soruyu garipsedim”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Rus gazetecinin seçimle ilgili sorusunu “garipsediğini” ifade ederek, Türkiye’de demokratik ve şeffaf seçimlerin yapılacağını, kararı milletin vereceğini söyledi.

“Rusya veya herhangi bir ülkenin Türkiye’deki seçimlere karışmasını hiçbir zaman arzu etmeyiz. Ruslardan da böyle bir niyet hiç görmedik zaten” diyen Çavuşoğlu, ancak bazı ülkelerin yurtdışındaki seçim kampanyalarında HDP ve CHP’nin taleplerini karşılarken, Cumhur İttifakı’nın taleplerini reddettiklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı AGİT ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden gözlemci heyetleri daha önceki seçimlerdeki gibi bu seçim için de Türkiye’ye davet ettiklerini kaydetti. Taraf tutan bazı gözlemcilerin heyet listelerine eklendiğinin görüldüğünü belirten Çavuşoğlu, “Belirlenen iki gözlemcinin ülkemize girmesine müsaade edemeyiz. Çünkü bu seçim şeffaf ve demokratik olmalı” dedi.

“Rus gübre ve amonyağının ihracatı sağlanmalı”

Basın toplantısında Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ihracatını kolaylaştıran anlaşmaya ilişkin de açıklamalar yapıldı.

Tahıl anlaşmasının uzatılmasının önemini vurgulayan Çavuşoğlu, anlaşmanın geçen yıl Temmuz ayında imzalanmasından bu yana 867 gemiyle, 27 milyon tondan fazla tahıl ve gıdanın sevk edildiğini belirtti.

Rus tahılının bir miktarının Türkiye’ye getirilmesi ve burada un haline dönüştürüldükten sonra en az gelişmiş ülkelere unun ulaştırılması konusunda bir işbirliği sürecinin başladığını belirten Çavuşoğlu, Katar’ın da bu sürece destek verdiğini kaydetti.

Mevlüt Çavuşoğlu Rus tahıl, gübre ve amonyağının ihracatı için BM ile Rusya arasında bir anlayış birliği olduğuna dikkat çekerek, “Bunun sağlanması önem arz ediyor. ABD ve Birleşik Krallık ödemeler ve sigorta konusunda bazı adımlar attı ama sorun halen devam ediyor. Özellikle bankaları bu ürünler yaptırıma dahil edilmemesine rağmen, ödemeler konusunda adım atmadığını görüyoruz” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise tahılın sadece Avrupa Birliği ülkelerine değil, tahıla gerçekten ihtiyacı olan ülkelere ulaşması gerektiğini ifade etti.

“Bir iki toplantıda tüm meselelerin halledilemeyeceğini biliyoruz”

Suriye, Türkiye, Rusya ve İran arasında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde 3-4 Nisan tarihlerinde Moskova’da yapılan toplantıya ilişkin ise Mevlüt Çavuşoğlu, “Moskova’da her ülke görüşlerini dile getirdi. Bu sürecin şeffaf şekilde devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz. 1-2 toplantıda tüm meselelerin halledilemeyeceğini biliyoruz, gerçekçiyiz ama diyalogun devam etmesi gerekiyor” dedi.

Sergey Lavrov ise ülkesinin Ankara-Şam arasındaki normalleşme sürecinde oynadığı aracı rolünden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Şimdiye kadar yapılan toplantılar başlı başına bir başarı. Fakat bir anda çözemeyiz. Temasların güçlendirilmesi ve karşılıklı güvenin sağlanması lazım” dedi. Sergey Lavrov, bakan düzeyindeki toplantı için hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.

İsrail-Filistin ilişkileri ve son yaşananlara ilişkin ise Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması ve iki ülke arasında doğrudan diyalog kurulması gerektiğini ifade etti.

Lavrov Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG