Erişilebilirlik

Libya: İsyancılar Başkent Yakınında İki Kasabayı Ele Geçirdi


El Kavaliş'e giren Libyalı isyancılar

Libyalı isyancılar, başkent Trablus yakınlarındaki iki kasabayı ele geçirdi.

İsyancılar Muammer Kaddafi’ye bağlı kuvvetlerle altı saat süren çatışma sonucu bu kasabaları ele geçirirken, Zlitan’daki çatışmalardaysa ağır kayıplar verdiler.

İsyancıların ele geçirdiği el Kavaliş ve Kikla kasabaları, Trablus’a yüz kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bir sonraki yerleşim birimi Garyan ise başkente giden anayolu kontrol ediyor.

Muhalefete bağlı güçler ülkenin batısındaki kaleleri Misrata’dan Zlitan’a ilerlemelerini sürdürüyor. Ancak yoğun topçu ateşiyle karşılaşan isyancılar en az 14 kayıp verdi, 30 kadar kişi de yaralandı.

Bu arada isyancıların elindeki Bingazi’de binlerce Libyalı gösteri düzenledi. İsyancıların ve Avrupa ülkelerinin bayraklarını sallayan göstericiler Muammer Kaddafi’nin istifa etmesi çağrısında bulundu.

NATO’nun Kaddafi kuvvetlerine ait hedeflere yönelik saldırılarıysa sürüyor. Uçaklar, isyancılarla Kaddafi kuvvetlerinin yoğun çatışmalarına sahne olan Brega’da bir yakıt deposunu vurdu. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ittifaka bağlı uçakların Mart sonunda harekatın başlamasından bu yana 2 bin 700 hedefi vurduğunu bildirdi. Rasmussen, Kaddafi’nin ordusunun önemli ölçüde zayıflatıldığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri ayrıca, Libyalı isyancıları temsil eden Geçici Ulusal Konsey’e ait bir heyetin haftaya Brüksel’de NATO ve Avrupa Birliği yetkilileriyle bir araya geleceğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG