Erişilebilirlik

Libya'da Halk Ekonomik Durumun Düzelmesini Bekliyor


Libya'da Halk Ekonomik Durumun Düzelmesini Bekliyor

Muammer Kaddafi’nin 42 yıllık iktidarını sona erdiren ayaklanmanın yatışmasıyla Libya halkı normal hayata dönmeye başladı. Birçok kişi daha fazla istihdam yaratılmasını ve ekonomik durumun düzelmesini bekliyor.

Daha birkaç hafta öncesine kadar savaş alanı olan Trablus’un modern alışveriş merkezlerinden birinde çatışmaların izini yok etmek amacıyla çalışmalar hızla ilerliyor.

Sıradan bir gün gibi görünse de herkes heyecan içinde.

Libyalı bir adam şöyle konuşuyor:“Her an, her dakika, her saniye özgürlüğümü soluyorum çünkü 42 yıl boyunca hepimizin özgürlüğü elinden alınmıştı.”

Başka bir kadın ise, “Tanrı’ya ve isyancılara şükrediyoruz çünkü artık özgürüz. Ne kadar mutlu olduğumuzu bilemezsiniz,” diyor.

Kentin eski pazar yerinde kumaş tüccarı Siarraj Beşir Ayad, devrim sırasında işlerin tamamen durduğunu söylüyor.

Şimdi durumun az da olsa düzeldiğini söyleyen Ayad yakında işlerin açılmasını umuyor: “Turizmin çok çok daha iyi hale geleceğinden yüzde yüz eminim. Eskiden turistler güvenlik güçlerinin denetimi altındaydı. Şimdi daha özgür olacaklar.”

Altın tüccarı Abdül Hamit Sadık Abeya turizmin ticareti canlandıracağını umuyor: “Kaddafi rejimi sırasında birçok turistik bölge ihmal edilmişti. Yeni hükümetin bu bölgeleri koruma altına alacağını umuyoruz.”

Bu bölgelerden biri Akdeniz kıyısında, Trablus’un sadece 100 kilometre doğusundaki Roma harabeleri.

Turist rehberi Usame Muhammet Krema, “Adım Usame Muhammet Krema. Leptis Magna antik kentinde rehberlik yapıyorum. Leptis Magna dünyanın en iyi korunmuş kültür miraslarından biri. Antik kentin sadece yüzde 30’u kazılmış, yüzde 70’i hala kum altında,” şeklinde konuşuyor.

Libya’nın gelirinin büyük kısmı petrolden gelmeye devam edecek.

Gazeteci Fethi Bin İsa Libya’nın gelecekteki refahının halkın nasıl bir ülke istediğine bağlı olduğu görüşünde: “Devletin yapısını belirledikten sonra nasıl bir ekonomiye sahip olacağımızı belirlememiz gerekiyor. Serbest piyasa ekonomisi mi yoksa devletin kontrol ettiği bir ekonomi mi olacak?”

Siyasi ve ekonomik geleceğini yeniden kuracak olan Libya halkının buna benzer birçok soruyu yanıtlaması gerekiyor.


XS
SM
MD
LG