Erişilebilirlik

Lübnan “eşcinselliği teşvik ettiği” gerekçesiyle “Barbie” filmini yasaklıyor


Barbie filminden bir sahne
Barbie filminden bir sahne

Lübnan Kültür Bakanı Muhammed Murtaza, dün Barbie’nin "eşcinselliği teşvik ettiğini" ve dini değerlerle çeliştiğini söyleyerek filmin gösterimini yasaklamak için harekete geçti.

Murtaza, Lübnan’da güçlü Şii silahlı grup Hizbullah tarafından destekleniyor. Hizbullah lideri Seyit Hasan Nasrallah yakın zamanda suçluları ölümle cezalandırmaya çağrıda bulunan İslami metinlere atıfta bulunarak LGBTİ topluluğu karşıtı söylemini arttırmıştı.

Murtaza'nın kararı, filmin "eşcinselliği ve cinsel dönüşümü teşvik ettiğini" ve aile biriminin önemini azaltarak "inanç ve ahlak değerleriyle çeliştiğini" belirtti.

Muhammed Murtaza'nın kararı sonrası, Lübnan İçişleri Bakanı Besam Mevlevi, bakanlığa bağlı olan ve genelde sansür kararlarından sorumlu olan Genel Güvenlik Dairesi’nin sansür komitesinden filmi incelemesini ve tavsiye vermesini istedi.

Kuveyt’in resmi haber ajansı, Kuveyt’in Lübnan’dan sonra dün "Barbie" ve "Talk to Me" filmlerini "kamu ahlakını ve sosyal gelenekleri" korumak için yasakladığını duyurdu.

Lübnan, 2017'de LGBTİ Onur Haftası düzenleyen ilk Arap ülkesiydi. Lübnan, genel olarak muhafazakar Ortadoğu'daki LGBTİ topluluğu için güvenli bir sığınak olarak görülüyordu.

Ancak son zamanlarda hükümetin LGBTİ’lere yaklaşımı keskinleşerek gerilime yol açtı.

Mevlevi geçen yıl ülkede "cinsel sapkınlığı teşvik eden" etkinlikleri yasaklama kararı aldı. Açıkça belirtilmese de kararın, LGBTİ dostu toplantılara atıfta bulunduğu düşünülüyor.

Nasrallah geçen ay yaptığı bir konuşmada Lübnanlı yetkilileri eşcinselliği teşvik eden içeriklere karşı harekete geçmeye çağırdı. Nasrallah, eşcinselliğin Lübnan için "yakın tehlike" oluşturduğunu ve "yüzleşilmesi" gerektiğini söyledi.

Margot Robbie ve Ryan Gosling'in Barbie ve Ken rollerinde oynadığı film, Mattel bebeğini gerçek dünyada bir maceraya gönderiyor. Filmin hasılatı, 21 Temmuz'daki gösterime girdiğinden beri dünya çapında 1 milyar doları aştı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG