Erişilebilirlik

Lübnan Sınır Kasabasında Ateşkes


Yaman bolalari

Sınır kasabası Arsal'ı ele geçiren Suriyeli İslamcı militanlarla Lübnan ordusu arasındaki çatışmalarda arabulucuk çabalarına zaman kazandırmak için 24 saatlik ateşkes ilan edildi

Lübnan sınırı kasabası Arsal’da çatışan Suriyeli İslamcı militanlarla Lübnan ordusu 24 saatlik ateşkes anlaşmasına vardı.

Bir güvenlik kaynağı Reuters haber ajansına ateşkesin akşam yerel saatle 7.00’de yürürlüğe giren ateşkesin taraflar arasında kalıcı anlaşma için arabuluculuk yapan bir Sünni din adamına zaman kazandırmayı amaçladığını açıkladı.

Suriyeli militanların Lübnan’a girerek sınır kasabası Arsal’ı ele geçirmesi sırasında çıkan çatışmalarda en az 16 askerin öldüğü, 22’sinin ise kayıp olduğu bildiriliyor.

Çatışmalar Cumartesi günü Arsal’da Lübnan güvenlik görevlilerinin el-Kaide bağlantılı El-Nusra Cephesinin komutanlarından Suriyeli İmam Ahmet Cuma’yı tutuklaması üzerine çıktı.

Lübnanlı yetkililer, sınır muhafızlarının kontrol noktasında Cuma’yı gözaltına almasının ardından Suriyeli islamcı militanların kasabaya saldırdığını bildirdi. Silahlı militanların kasabaya girerek arkadaşlarının serbest bırakılması çağrısı yaptığı, ardından bazı asker ve polisleri rehin aldığı belirtildi.

Lübnanlı yetkililer Pazar günü Suriyeli isyancıların en az 12 Lübnan güvenlik görevlisini rehin tuttuklarını açıkladı.

.Lübnan ordusu, Suriye’deki şiddet olaylarının ülkelerine sıçramasına ve yabancı militanların tehdidine izin verilmeyeceği uyarısında bulundu.

Suriye iç savaşı sırasında şiddet olayları zaman zaman komşu Lübnan’a da sıçrayabiliyor. Lübnan’daki Şii Hizbullah grubu da, Suriye’de Esat güçlerinin yanında savaşıyor.

XS
SM
MD
LG