Erişilebilirlik

SOPHE Amerika'da Halk Sağlığı Eğitimi Konusunda Konferans Düzenledi


SOPHE Amerika'da Halk Sağlığı Eğitimi Konusunda Konferans Düzenledi

SOPHE, Sociey for Public Health Education, Amerika’da halk sağlığı eğitimi konusunda faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütü. Üyeleri arasında üniversite profesörlerinden araştırmacılara, hükümet görevlilerinden özel sağlık kuruluşu temsilcilerine kadar değişik yelpazeden gelen sağlık uzmanlarına rastlamak mümkün. Çalışmalarını, hastalıkları önleme konusuna yoğunlaştıran SOPHE, sağlıklı yaşam için bireylere tavsiyelerde bulunan programlar düzenliyor.

Halkı bilinçlendirme adına birçok tanıtım kampanyasına da katkı yapan SOPHE’nin yıllık konferansına Sağlık bakanı Kathleen Sebelius başta olmak üzere birçok Amerikalı yetkili katıldı. 3 günlük konferansın katılımcıları arasında Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkilileri de vardı. Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Daire Başkanı Dr. Kağan Karakaya ve ekibi, Amerikalı meslektaşlarıyla halk sağlığı eğitimi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Dr. Kağan Karakaya Amerika'nın Sesi'ne Türkiye’de halk sağlığı konusunda yapılan çalışmaları anlattı.

Sağlık Bakanlığı’nda halkla iletişim ve sağlık kampanyaları konusunda görevli sosyolog Mustafa Erata ise, halk sağlığıyla ilgili eğitim ve bilinçlendirme kampanyalarının hazırlık aşamalarını açıkladı. Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Dairesi’nde görevli olan Sosyolog Mustafa Erata, Amerika’da halk sağlığı konusunda tartışılan konularla, Türkiye’dekiler arasında bazı farklar olduğunu belirtti.

Daire Başkanı Dr. Kağan Karakaya, sağlığın geliştirilmesi konusunda halkla iletişimin önemine değindi ve her türlü iletişim kanalını kullanmaya gayret ettiklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı, halk sağlığı konusunda yıllık seminerler düzenleyerek, uluslararası uzmanların bu konudaki görüşlerini almaya devam ediyor.

XS
SM
MD
LG