Erişilebilirlik

Macaristan'dan "İsveç’in NATO üyeliğine onayı geciktirebiliriz" sinyali


İsveç ve NATO bayrakları

Macaristan Meclis Başkanı Laszlo Kover, ülkesinin İsveç'in NATO'ya katılımını onaylaması gerektiğinden emin olmadığını belirterek, sürecin daha da gecikebileceğinin sinyalini verdi.

İktidardaki Fidesz Partisi'nin kıdemli milletvekillerinden Kover yerel televizyon kanalı HirTV'ye yaptığı açıklamada, İsveç'e atıfta bulunarak "Bu teklifi onaylamamız gerektiğinden emin değiliz" dedi.

Macaristan, İsveç’in NATO üyeliğine onayı Temmuz 2022’den bu yana parlamentoda bekletiyor.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto geçen hafta İsveç Dışişleri Bakanı'na yazdığı bir mektupta bazı İsveçli siyasetçilerin Macar hükümetine yönelik "önyargılı ve haksız suçlamalarda bulunduğunu" bildirmişti.

Türk ve Macar parlamentoları henüz oylamadı

İsveç, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından geçen yıl NATO üyeliği için başvurmuş ve ittifak üyelerinin çoğu bu başvuruyu hızla onaylamıştı.

Ancak Türkiye ve Macaristan henüz İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmadı.

Macaristan parlamentosu bu ay sonunda yeniden toplanacak ancak İsveç'in onayına ilişkin bir tartışma ve oylamanın gündeme gelip gelmeyeceği henüz belli değil.

Türkiye’de ise TBMM’nin 1 Ekim’de yeniden açılmasının ardından İsveç’in NATO üyeliğinin gündeme alınması bekleniyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström bu ay başında yaptığı açıklamada, TBMM’nin yeniden açılmasının ardından ülkesinin NATO üyeliğinin onaylanması konusunda umutlu olduklarını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayında Vilnius'ta düzenlenen NATO zirvesinin ardından İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanmasını Ekim ayında yaz tatilinin ardından yeniden toplanacak olan TBMM'de görüşüleceğini kaydetmişti.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG