Erişilebilirlik

Macron: 'Esat ve Temsilcilerini de Muhatap Alacağız'


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macon, Suriye’de IŞİD’e karşı süren mücadelenin artık son aşamasına geldiğini belirterek, "Şubat ayı sonuna kadar Suriye’de savaşı kazanacağız," dedi. Bir sonraki adımın “barışı kazanmak” olduğunu dile getiren Macron, barış görüşmelerinde Suriye lideri Beşar Esat’ı ve onun temsilcilerinin de muhatap alacaklarını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, kamu Televizyonu France 2’ye, ayakta Elysee Sarayı’nda dolaşarak sohbet havasında verdiği ‘sıra dışı’ söyleşide, gündemdeki ulusal ve uluslararası konuları değerlendirdi. Bir gün önce 40 yaşına giren ve 7 aydır cumhurbaşkanlığı görevini sürdüren Macron’un, son 2 ayda 10 puan arttırdığı popülaritesi yüzde 52’ye ulaştı.

İktidardaki 7 ayını değerlendiren Macron, söyleşide Fransa’nın ve hükümetin değişen Suriye politikasına açıklık getirdi. Bugüne kadar 'Esat gitmeli' görüşünü savunan Fransa’nın Suriye politikasında son zamanlarda yaşanan değişimi açıklık getirerek, "Esat’ı muhatap alacağız," dedi.

Önce, Rusya’nın 'Suriye IŞİD’den temizlenmiştir' açıklamasının tersine "Irak Başbakanı (Haydar El Ebadi) 9 Aralık’ta IŞİD’e karşı verdikleri savaşı kazandıklarını açıkladı. En geç Şubat sonuna kadar Suriye’deki savaşı da kazanacağız," diyerek savaşın devam ettiğini söyledi. Ardından barış müzakerlerinde Fransa’nın rolünü tanımladı. Macron, "Fransa’nın rolü, barışın önündeki mayınlardan temizlenmesini ve ülkenin demilitarize (askersizleştirme) edilmesine, Beşar Esat’ı da dışlamadan katkıda bulunmaktır," diye konuştu.

Beşar Esad’ın da barış görüşmelerine katılacağını belirten Macron, "Çünkü Suriye’de savaşın kazanılmasına katkıda bulunan Rusya ve İran tarafından korunuyor. Beşar Esat Suriye halkının düşmanı. Benim düşmanım IŞİD," dedi.

"Esat hesap verecek"

Suriye’deki barış görüşmeleri için farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Lübnan örneğini veren Fransa Cumhurbaşkanı, "Suriye’de bütün azınlıkların korunduğu kalıcı bir barışı inşa edecek politik çözüm için çalışacağız. Dolayısyla, Esat ile ya da temsilcileriyle konuşmayacağız diyemeyiz. Ama elbette bu Esat’ın işlediği suçların hesabını vermeyeceği anlamına da gelmiyor. İşlediği suçlarla ilgili halkı önünde ve uluslararası mahkemelerde hesap verecek," diye konuştu.

"Beşar’dan Kaçan Muhalefet de Masaya Gelmeli"

Önümüzdeki yıl başında başlamasını umut ettikleri müzakerelerde Beşar Esat’ın temsilcilerinin de olacağını belirten Macron, "Ama aynı zamanda bütün muhalefet temsilcilerinin de masada temsil edilmesini istiyorum. Özellikle güvenliklerini sağlamak için IŞİD’den değil Beşar’dan kaçanlar da temsil edilmeli. Türkiye’de, Lübnan’da, Ürdün’de, Avrupa’da ve Amerika’daki Suriyeliler de temsil edilmeli," dedi.

XS
SM
MD
LG