Erişilebilirlik

Macron İran'a Gideceğini Açıkladı


ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran’la ilgili bir süredir beklenen yeni ve sert politikasını açıklamasının ardından, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle telefonda görüştükten sonra Ruhani'nin daveti üzerine Tahran'a gideceğini açıkladı. Trump'ın "İran ile varılan nükleer anlaşmayı onaylamayacaklarını" açıklamasının hemen ardından Macron, "Viyana’da varılan anlaşmanın arkasında olduklarını" dile getirdi. Fransa'dan Tahran'a en son 1971 yılında cumhurbaşkanı seviyesinde resmi ziyaret düzenlenmişti.

Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ruhani’yle öğleden sonra telefonda görüşen Macron, "Fransa'nın 2015'te Viyana'da imzalanan nükleer anlaşmayla çizilen çerçeveye bağlı olduğunu" söyledi.

Macron Ruhani'ye, ABD'nin açıklamalarının İran’la varılan nükleer anlaşmayı sonlandırmayacağını, Fransa ve Avrupalı partnerlerinin taahhütlerini uygulamaya koymaya devam edeceklerini dile getirdi.

Macron Ruhani'ye 3 şartı hatırlattı

Viyana'da varılan anlaşmayı sürdürebilmek için 3 şartı hatırlatan Macron, öncelikle İran'ın nükleer anlaşmanın şartlarına sıkı sıkıya uyması gerektiğini, bu çerçevede Paris'te Uluslararası Atom Enerjisi (AIEA) Genel Direktörü Yukiya Amano ile görüşeceğini bildirdi. İkinic şart olarak İran'ın "anlaşmanın izin verdiği ekonomik avantajlardan yararlanmasını" hatırlatan Macron son olarak "2015 anlaşmasında yer almayan ancak günümüz stratejisi açısından temel öneme sahip İran balistik programı ve bölgenin güvenliği konularındaki endişelerle ilgili diyalog ve ilerleme sağlanmalı" dedi.

"Ruhani taahhüt etti"

Suriye krizinin kalıcı çözümü için de İran’la birlikte çalışmak istediklerini ileten Macron, bütün bunları görüşmek üzere Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian'ın, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le görüşmek üzere Tahran'a gideceğini açıkladı.

Açıklamada Ruhani'nin de Macron'a, "İran'ın anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getirmeye ve bu yolda AIEA ile işbirliğine devam edeceği" yanıtını verdiği kaydedildi.

46 yıl sonra İran'a ziyaret

Macron, Ruhani'nin daveti üzerine İran'a bir resmi ziyaretin de öngörüldüğünü belirtti. Macron'un bu ziyareti gerçekleşmesi durumunda, 46 yıl sonra ilk kez İran'a giden Fransız cumhurbaşkanı da olacak. Fransa'dan en son Başbakan Jacques Chaban-Delmas, Pers İmparatorluğu'nun kuruluşunun 2.500. yılı dolayısıyla Şah'ın davetlisi olarak gitmişti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG