Erişilebilirlik

Macron’dan Erdoğan’a Tutuklu Gazeteci İçin 2. Telefon


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tükiye’de tutuklu bulunan 27 yaşındaki Fransız gazeteci Loup Bureau’nun serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ikinci kez telefonla aradı. Macron, Erdoğan’dan ‘Fransız gazetecinin acilen serbest bırakılarak Fransa’ya geri gönderilmesini’ istedi. Macron ve Erdoğan Eylül ayı ortasında New York’ta BM Genel Kurulu’nda bir araya gelme kararı aldı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Fransız gazetecinin serbest bırakılması için şahsen devreye giren Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Pazar günü Erdoğan’ı yeniden aradığı belirtildi. Açıklamada, ‘Cumhurbaşkanı 26 Temmuz’da Şırnak’ın Silopi ilçesinde tutuklanan gazeteci Loup Bureau’nun cezaevindeki tutukluluk koşullarının iyileştirilmesinin ötesinde, acilen serbest bırakılmasını ve Fransa’ya gönderilmesini istedi’ ifadesi yer aldı.

Elysee, Macron ve Erdoğan’ın yansıra, Dışişleri Bakanlarının da olumlu bir sonuca ulaşmak için temaslarının devam edeceğini bildirdi. Ayrıca, Eylül ayı ortasında New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) Erdoğan ve Macron’un bir araya gelme kararı aldığı da vurgulandı.

Bir aydır tutuklu

Haziran'da Irak üzerinden Türkiye'ye giriş yaparken Habur Sınır Kapısı'nda gözaltına alınan Fransız gazeteci Bureau, "terör örgütüne yardım ve yataklık" suçlamasıyla Şırnak’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından bir hafta sonra tutuklandı. Fransız kanalı TV5 Monde, Arte Journal ve Slate internet sitesine serbest gazeteci olarak çalışan Bureau için oluşturulan Destek Komitesi, gazetecinin serbest bırakılması için eylemlerini artırdı. Geçtiğimiz Cuma günü, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Loup Bureau’nun babası ve Destek Komitesi, Paris’te 7. Belediye binası önünde bir gösteri düzenleyerek meslektaşlarının serbest bırakılmasını istemişti.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG