Erişilebilirlik

Macron'dan Sağcı Başbakan


Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız sağının önemli ismi Alain Juppe'nin sağ kolu, Cumhuriyetçiler'in Le Havre belediye başkanı ve milletvekili, 46 yaşındaki Edouard Philippe'i başbakan atadı.

Tarihin en genç cumhurbaşkanı olarak Elysee'yi fetheden Macron'un kendinden daha tecrübeli, sağ-sol ayrımını aşan, "seçilmiş" bir ismi başbakan ataması bekleniyordu.

Siyasete genç yaşında Fransız solunun "orta yolcu" isimlerinden Michel Rocard'ın yanında başlayan Philippe, 15 yıldır Fransız sağının duayenlerinden Alain Juppe'nin en yakın kurmaylarından birisi olarak sağ partide yer aldı.

Edouard Philippe de, Macron gibi, ülkenin en önemli siyaset bilimi eğitimi veren Science-Po ve İdari Bilimler Akademisi ENA'dan mezun.

Fransa'da 11 ve 18 Haziran tarihlerinde iki turlu olarak yapılacak Genel Seçimler'in favori partisi Cumhuriyetçiler'den (LR) Başbakan atayan Macron, seçimlerde Cumhuriyetçileri parçalayarak Meclis çoğunluğunu elde etmeyi hedefliyor. Zira seçimlerde Macron'un hareketi "La Republique En Marche" 577 milletvekili olan parlamentoda salt çoğunluğu sağlayamazsa, LR ile "koalisyon hükümeti" kurmak zorunda kalacak.

Koalisyon çağrısı

Sol ve sağ partilerin gündemine bomba gibi düşen atamanın hemen ardından birbiri ardına açıklamalar geldi. Önce parçalanma tehdidi yaşayan LR'den Alain Juppe, 15 yıldır yakın çalıştığı Edouard Philippe'e şans diledi ancak kendisinin seçimlerde "En Marche" hareketinin değil LR'in adayını destekleyeceğini açıkladı. LR yöneticisi Bernard Accoyer de Philippe'in atanmasının "şahsi bir karar olduğunu, politik bir uzlaşma ile alınmadığını" dile getirdi.

Radikal solun lideri Jean Luc Melenchon ise, kararın hemen ardından kameraların karşısına geçerek, "Macron'a seçimlerde tam yetki vermeyin. Bir koalisyon hükümeti şart. Aksi takdirde bütün Fransa'nın altını üstüne getirecekler. Bunların hepsini süpürün gitsin" çağrısı yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Kasırga’nın Vurduğu Florida’da - 5 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG