Erişilebilirlik

Macron'dan Sarı Yelekliler'in Taleplerine 7 Saatlik Yanıt


Frans Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron belediye başkanlarıyla biraraya gelerek 7 saatlik bir toplantı yaptı ve soruları yanıtladı. Toplantı haber kanalları tarafından canlı yayınlandı.
Frans Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron belediye başkanlarıyla biraraya gelerek 7 saatlik bir toplantı yaptı ve soruları yanıtladı. Toplantı haber kanalları tarafından canlı yayınlandı.

Fransa'yı haftalardır sarsan “Sarı Yelekliler” eyleminin hedefindeki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sorunların çözümü için "Büyük Ulusal Tartışma" toplantılarını başlattı. Aylardır konuşmayan, sadece bir kaç kez onda da geniş güvenlik önlemleriyle halkın karşısına çıkan Macron, ilk kez büyük bir toplantıda Sarı Yelekliler'in taleplerine yanıt verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı, krizin çözümünde arabulucu olarak seçtiği 600'ün üzerinde belediye başkanıyla, Normandiya bölgesindeki Grand Bourgtheroulde adındaki küçük bir kasabada bir araya gelerek, “Büyük tartışma” turunu başlatmış oldu. Bugüne kadar halktan ve yerel yönetimlerden kopuk olmakla eleştirilen Macron, belediye başkanlarının gönlünü almak için 7 saat süren bir ikna maratonu düzenledi.

Toplantı en ince ayrıntısına kadar Elysee Sarayı'nın denetiminden geçti. Kent girişinde Macron'u bekleyen “Sarı Yelekliler” polis engeliyle karşılaştı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı toplantı salonuna yaklaşmayı başaran “Sarı Yelekliler”, polis tarafından göz yaşartıcı gaz kullanılarak dağıtıldı.

Macron ve belediye başkanlarının buluşması, tüm haber kanalları tarafından 7 saat boyunca kesintisiz yayınlandı. Toplantı,“Sarı Yelekliler”in ve halkın taleplerini şikayet defterlerinde toplayan belediye başkanlarının, bu defterleri Macron'a iletmesiyle başladı. Ardından söz alan belediye başkanları, defterlerde en çok dile getirilen şikayetleri sıraladı. Toplantı, yer yer alkışlara, kahkahalara, yer yer de alevli tartışmalara sahne oldu.

''Hiçbir tabum yok''

Macron, tıpkı seçim kampanyasında yaptığı gibi belediye başkanlarının yüzlerce sorusunu tek tek dinledi. Toplam 7 saat süren toplantı boyunca da her soruya yanıt verdi. Eylemler sırasındaki, "Politikamız değişmeyecek" söyleminden tümüyle vazgeçen Macron, "Hiçbir tabu yok her konuda değişikliğe gitmeye hazırım" mesajı verdi.

Fransız toplumundaki kırılma ve kent-taşra ayrışmasından duydukları endişeyi dile getiren belediye başkanları, sakin ancak kararlı cümlelerle Macron'a, "Fransa hasta, çok büyük bir acı var, halk yoksul, sorunları derin" uyarısında bulundu. Bazı belediye başkanları, bu gerçekleri gözler önüne sermesinden dolayı “Sarı Yelekliler”i selamladığını söyledi. Yerel yöneticiler, “Sarı Yelekliler” hareketinde de öne çıkan alım gücü, adil bir vergi sistemi, emekli ücretleri, zenginlerden alınan varlık vergisinin geri getirilmesi, para tuzağına dönüşen trafik hız sınırlarının yeniden düzenlenmesi, kırsal kesime sağlık ve kamu hizmeti götürülmesi taleplerini iletti.

"Sarı Yelekliler" krizi bir şans

Macron, hükümetin ekonomik programını savunsa da, bugüne kadar sergilediği katı tutumu bir yana bıraktı. Toplantıya kadar hiçbir konuşmasında “Sarı Yelekliler” adını anmamaya dikkat eden Macron, ilk kez bu kelimeyi kullanarak, bu krizin daha hızlı hareket edebilmek ve daha derin reformlara gidebilmek için bir şans olduğunu söyledi. “Sarı Yelekliler” hareketinin artık sembolü olan varlık vergisinin yeniden getirilmesi konusunda da ilk kez geri adım attı.

Macron, "Hiçbir konu tabu değil, totem değil. Benim hiçbir tabum yok. Herşeyi konuşabiliriz. Ama bu verginin geri gelmesiyle Sarı Yelekliler in sorunlarının çözüleceğini düşünmek de yanlış." dedi.

Macron, sorunlara nasıl bir çözüm getireceğini açıklamadı ancak tüm talepleri dinlemeye ve daha pragmatik, akılcı çözümler önermeye hazır olduğunu söyledi.

Belediye başkanları, bunun bir iletişim operasyonu olduğunu bildiklerini söyledi ancak Cumhurbaşkanı’nın kendilerini 7 saat boyunca dinlemesinden dolayı memnun olduklarını dile getirdi. Bu toplantılar sonunda getirilecek somut çözüm önerilerinin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Toplantıdan, aylardır yerel yönetimlerle kopan diyaloğu yeniden kurmaktan dolayı memnun ayrılan Macron, AFP'ye yaptığı değerlendirmede, "Fikirlerimi söyledim, hiçbir konuyu kapalı tutmadım. Ayrıca bazı konularla ilgili gerçek verileri açıkladım. Benim de kendimi içtenlikle yeniden keşfetmem gerekiyor." dedi.

"Sarı Yelekliler"den alternatif tartışma platformu

Sarı Yelekliler ise Macron'un "Büyük Ulusal Tartışma" toplantılarına alternatif olarak "Gerçek Tartışma Platformu" inisiyatifi başlattı. Hükümet üzerindeki baskıyı sürdürebilmek için eylemlerine de devam edeceklerini açıkladı.

Ulusal Büyük Danışma toplantıları 15 Mart tarihine kadar sürecek. Macron bu süreçte her bölgede, belediye başkanları ile bir araya gelmeye devam edecek. Bu arada bu toplantı için kurulan internet sitesi ve yerel toplantılar aracılığıyla da Fransızlar, taleplerini dile getirmeye devam edecek. Hükümet sürecin sonunda bir ay içinde bu taleplere getireceği çözüm önerilerini açıklayarak reforma gidecek.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG