Erişilebilirlik

Madenciler Amerika’da Dualarla Anıldı


Madenciler Amerika’da Dualarla Anıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00
Soma faciasında hayatını kaybeden madenciler anısına Amerika genelindeki tüm Türk diplomatik temsilciliklerinde saygı duruşu ve anma törenleri düzenlendi.
Sabah saatlerinde başkent Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen anma törenine hem Amerika’da yaşayan Türkler, hem de ticaret toplantıları için Amerika’da bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan törende Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç acı ve kederi paylaşmanın öneminden bahsetti, “Bu noktadan sonra bize düşen, onların bıraktığı anılara ve geride kalan ailelerine sahip çıkmaktır” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise “dinimizde ülkesi için,, ailesinin rızkı için,, ya da ilim yolunda çalışırken hayatını kaybedenler şehit olarak kabul ediliyor. Dualarımızla millet ve devletimizin sahip çıkmasıyla acıları hafifletmeye çalışacağız” diye konuştu. Zeybekçi ayrıca “Madencilik bizim ülkemizde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da artarak devam edecek. Milli kaynaklarımızı, yeraltı zenginliklerimizi bundan sonra çok daha hızlı ve çok daha yoğun şekilde ülkemizin, sanayimizin yararına, milli menfaatlerimiz doğrultusunda kullanmaya ve bunları çıkarmaya devam edeceğiz. Ama nerede hata yaptıysak, bu hatalarımızdan dersler çıkararak, ihmali olanlardan bunun hesabını sorarak, bu faaliyetlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Bu konuşmaların ardından büyükelçiliğin Din ve Sosyal Hizmetler Müşavirinin okuduğu duaya, tüm katılımcılar eşlik etti.

New York’ta düzenlenen anma törenine de Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halit Çevik, New York Başkonsolosu Levent Bilgen ve Türk dernek temsilcileri ile Amerika’da yaşayan Türkler katıldı. Anma programı, burada da dualarla son buldu.
Madenciler Amerika’da Dualarla Anıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG