Erişilebilirlik

R. Kelly İçin 1 Milyon Dolar Kefalet İstendi


Grammy ödüllü şarkıcı R. Kelly 10 ayrı cinsel taciz suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Chicago’da görülen davada 1 milyon dolar kefalet bedeli belirledi ve Kelly’nin 18 yaşından küçük olan kimselerle iletişim kurmasını yasakladı.

Mahkeme ayrıca yurtdışına çıkışına engel olmak adına Kelly’nin pasaportuna da el konulmasına karar verdi. Şarkıcı 25 Şubat tarihinde tekrar hakim karşısına çıkacak.

Cook County Eyalet Savcısı Kim Foxx, Kelly’nin 10 ayrı cinsel istismar iddiasıyla suçlandığını, bunların dört mağduru hedef aldığını, olayların yaşandığı dönemde mağdurların en az üçünün 17 yaşından küçük olduğunu açıkladı.

Foxx, Kelly’nin yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi. Savcı, şarkıcının 10 suçlamanın her birinden suçlu bulunması ve yargıcın cezaları arka arkaya vermesiyle Kelly’nin 70 yıl boyunca demir parmaklıklar arkasında kalma ihtimalinin olduğunu söyledi.

İddianamede şarkıcıya isnat edilen suçların 1998 ve 2010 yılları arasında işlendiği belirtiliyor.

Uzun yıllardır hakkında cinsel taciz ve istismar iddiaları bulunan Kelly, çocuk pornosu suçlamalarından 2008 yılında beraat etmişti.

Gerçek adı Robert Kelly olan R&B sanatçısıyla ilgili suçlamalar bir belgesele de konu olmuştu. “R. Kelly’den Kurtulmak” adlı belgeselde çok sayıda kadın sanatçıyla ilgili cinsel taciz iddialarını dile getirmişti.

“I Believe I Can Fly” şarkısıyla bilinen şarkıcı ve yapımcı R. Kelly, hakkındaki cinsel taciz suçlamalarını yıllardır reddediyordu. Bunlara son belgeselde yer alan iddialar da dahil.

Sanatçının anlaşmalı olduğu plak şirket Sony Music’in sahibi olduğu RCA ise geçen ay kendisiyle yolları ayırmıştı.

XS
SM
MD
LG