Erişilebilirlik

Mahkum Takası Görüşmesi Konusunda Kremlin Sessiz


ABD eski BM Büyükelçisi Bill Richardson’ın mahkum takası konusunu görüşmek üzere Moskova’ya gittiğine dair haberlerle ilgili, Kremlin Sarayı yorum yapmaktan kaçındı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov “Kremlin’de herhangi bir toplantı olmadı. Bu konuda size söyleyecek bir şeyim yok” ifadelerini kullandı.

Amerikalı haber kanalı CNN, eski New Mexico Valisi de olan Richardson’ın Moskova’ya giderek ABD ve Rusya arasında mahkum takası konusunda görüşmeler yaptığını iddia etti.

Eski diplomata ait Richardson Center isimli kurum, mahkumların ve tutsakların serbest bırakılması konusunda arabuluculuk faaliyetleriyle biliniyor.

Bill Richardson daha önce de aralarında Myanmar’da tutuklu Amerikalı Danny Fenster’ın da bulunduğu üst düzey mahkumların takası ve serbest bırakılmalarına aracılık etmişti.

Richardson Center’dan da konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise günlük basın brifinginde Richardsın'ın seyahati ya da faaliyetleri hakkında yorum yapmayacaklarını bildirdi.

Brittney Griner ve Paul Whelan'ı eve getirmek için mümkün olan her şeyi yapmak üzere uygun kanallar aracılığıyla Rus hükümetiyle doğrudan temas halinde olduklarını söyleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Endişemiz, yerleşik kanallar aracılığıyla daha fazla müzakere etmek dışında yapılacak her türlü girişimin, Paul Whelan ve Brittney Griner'ın serbest bırakılması için sarf ettiğimiz çabaları sekteye uğratacağı yönündedir'' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Amerikalı kadın basketbolcu Brittney Griner ve eski deniz kuvvetleri mensubu Paul Whelan’ın takası konusunda ABD’yle “sessiz diplomasi” yürütüldüğünü açıklamıştı.

Basketbolcu Griner, Rusya’da uyuşturucu madde bulundurmak suçunda hüküm giymiş ve 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Serbest bırakılmak için ABD Başkanı Joe Biden’dan yardım isteyen Griner’ın cezasıyla ilgili Biden da “kabul edilemez” yorumunu yapmıştı.

ABD yönetimi Griner ve Whelan’a karşı ABD’de silah kaçakçılığı suçundan tutuklu bulnan Viktor Bout’un takas edilmesini önermişti.

Eski Amerikalı deniz piyadesi Paul Whelan da 2020 yılında casusluk suçlamasıyla Moskova’da gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG