Erişilebilirlik

Mali'de Etnik Saldırı Sonucu 37 Kişi Hayatını Kaybetti


Arşiv Foto

Sık sık etnik şiddet olaylarına sahne olan Mali’de, silahlı kişiler 37 sivili öldürdü. Batı Afrika ülkesinde etnik saldırılar geçen yıl yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Ülkenin, El Kaide ve IŞİD terör örgütlerinin konuşlandığı kurak ve çöl bölgelerinde Fulaniler ve diğer gruplar arasındaki şiddet olayları, bölgedeki güvenliği iyice kötüleştirmiş durumda.

Hükümetten yapılan açıklamada, Donzo avcılarının geleneksel kıyafetlerini giymiş olan saldırganların, Mopti bölgesindeki Koulogon köyüne saldırı düzenledikleri belirtildi.

Köye yakın bir kasaba olan Bankass’ın Belediye Başkanı Moulage Guindo yaptığı açıklamada, saldırının sabah ezanına yakın bir saatte düzenlendiğini ve köyde Fulanilerin yaşadığı bölümü hedef aldığını söyledi.

Bir kilometreden daha az bir mesafede de Dogon etnik grubuna ait kişilerin yaşadığı belirtiliyor.

Mali’de 2012 yılından bu yana Tuareg asileri ve terör örgütleri saldırılar ve eylemler düzenliyorlar. Şiddet olaylarının tırmanmasının ardından geçen yıl Fransa bölgeye asker göndermişti.

Özellikle El Kaide ve IŞİD gibi örgütler bölgedeki etnik çatışmalardan faydalanarak ülkedeki varlıklarını arttırıyorlar.

XS
SM
MD
LG