Erişilebilirlik

Maliye Bakanlığı Trump'ın Vergi Beyanlarını Paylaşmayacak


Amerika Maliye Bakanı Steven Mnuchin, Başkan Donald Trump’ın vergi beyanlarının Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’ne verilmeyeceğini resmen açıkladı.

Mnuchin, Pazartesi günü Temsilciler Meclisi'nin vergi kaynağı yaratmadan sorumlu Yöntemler ve Araçlar Komisyonu Başkanı Richard Neal’e yazdığı mektupta, Temsilciler Meclisi’nin talebinin meşru bir yasal amaçtan yoksun olduğunu ifade etti.

Maliye Bakanı bu konuda Adalet Bakanlığı’nın tavsiye kararını dikkate aldığına atıfta bulundu. Mnuchin, bu istişare neticesinde Maliye Bakanlığı’nın istenen beyanları açıklama ve bilgi paylaşma konusunda yetkili olmadığı kanaatine vardığını belirtti.

Bu yanıt bekleniyordu. Şimdi Trump’ın vergi beyanlarının Temsilciler Meclisi’yle paylaşılmasına ilişkin olarak bir yargı süreci başlatılacak. Demokratlar bir dava açabilir ya da Vergi Dairesi’ne bir celp göndererek Meclis’e davet edebilirler.

Komisyon Başkanı Richard Neal yaptığı açıklamada da Vergi Dairesi’ne karşı uygun yanıtı vermek üzere ilgili görüşmeleri yapacağını söyledi.

Neal, söz konusu vergi beyanlarının kendilerine sunulmasını Vergi Dairesi’nin çalışma koşullarına ilişkin düzenlemelere bağlı olarak yapmıştı.

Beyaz Saray ve Başkan’ın avukatları söz konusu talep ve tanınan sürenin dolmasına ilişkin yorum yapmaktan kaçındılar. Maliye Bakanı Mnuchin’se yaptığı açıklamada komisyon Başkanı Neal’in vergi beyanlarını talep etmesinin siyasi amaçlar taşıdığını söyledi.

Başkan Donald Trump daha önce yaptığı açıklamalarda vergi beyanlarını kamuoyu ya da Temsilciler Meclisi’yle paylaşmayacağını söylemişti. Trump, Watergate skandalından bu yana vergi beyanlarını paylaşmayı reddeden ilk başkan oldu.

Bir yandan Maliye Bakanı, Trump’ın vergi beyanlarını Temsilciler Meclisi’yle paylaşmayı reddederken diğer yandan Adalet Komisyonu özel yetkili savcı Mueller raporuyla ilgili Çarşamba günü bir oylama yapılması kararı aldı. Buna göre Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, Adalet Bakanı William Barr’ın, Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili Savcı Robert Mueller’ın raporunu, Kongre’yle paylaşmak konusundaki resmi çağrıya uyup uymadığına yönelik bir oylama yapacak.

XS
SM
MD
LG