Erişilebilirlik

Manchester Saldırısı Zanlısının Kimliği Belirlendi


İngiltere polis teşkilatı Manchester'da 22 kişinin öldüğü saldırıyı düzenleyen kişinin 22 yaşındaki Salman Abedi olduğunu açıkladı.

Manchester Emniyet Müdürü Ian Hopkins gün içinde polisin zanlının yaşadığı bir kaç adrese baskın düzenlediğini de söyledi.

Abedi'nin Manchester doğumlu olduğu ve Libya kökenli bir aileden geldiği belirtiliyor.

İngiltere'deki güvenlik birimleri Abedi'nin saldırıyı tek başına yapıp yapmadığını araştırıyor. IŞİD saldırıyı üstlenmişti.

Örgüt tarafından Telegram üzerinden yapılan yazılı açıklamada, “Hilafet askerlerinden biri patlayıcıyı Haçlılar’ın Manchester kentine yerleştirmeyi başardı” denilmişti.

Manchester polis teşkilatı da intihar saldırısıyla ilgili 23 yaşındaki bir kişiyi gözaltına aldı.

Manchester’da Amerikalı şarkıcı Ariana Grande’nin konserinin çıkışında düzenlenen saldırıda çoğu çocuk 22 kişi hayatını kaybetmiş 59 kişi de yaralanmıştı.

Yaralılar arasında 16 yaşın altında 12 çocuk bulunuyor.

Olay, Londra'da Temmuz 2005'te 52 kişinin öldüğü saldırının ardından en büyük saldırı olarak kayıtlara geçti. Saldırı sonrasında Başbakan Theresa May sabah saatlerinde olağanüstü güvenlik ekibini topladı.

Toplantının ardından başbakanlık binası önünde basına açıklama yapan May, yalnız başına hareket eden saldırganın “büyük bir katliam yapmak için saldırının yeri ve zamanını bilinçli olarak seçtiğini” söyledi.

Saldırgan konserin son dakikalarında konser salonu çıkışında el yapımı bir patlayıcıyı infilak ettirmişti. May, hayatını kaybedenlerin çoğunun çocuk ve gençler olduğunu söyledi ve saldırıyı “dehşet verici, iğrenç bir korkaklık” olarak niteledi.

May “Bir salon dolusu çocuğu kutlanacak bir sahne değil de bir katliam fırsatı olarak gören çarpık ve sapık aklı anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

May saldırıyla ilgili “Bugüne kadar İngiltere’nin kuzeyini hedef alan en kötü saldırı” ifadelerini kullandı.

May, ülkedeki saldırı tehdidinin ciddi düzeyde ve saldırı olasılığının hala yüksek olduğunu vurguladı.

May Manchester’a da gitti ve orada da olağanüstü güvenlik toplantısına başkanlık etti. İngiltere Başbakanı daha sonrayaralıların tedavi edildiği hastaneyi ziyaret etti.

Polisin ulaştığı bilgiler neler?

İngiltere polisinin şu anda araştırdığı en önemli konu Abedi'nin saldırıyı yalnız başına düzenleyip düzenlemediği.

Polis ayrıca el yapımı bombanın nasıl yapıldığını da araştırıyor.

Kimi görgü tanıkları olay sırasında yerde metal parçalar gördüklerini ve patlayıcı kokusu duyduklarını söylüyor.

Bomba, çivi bombası ise saldırganın bunu yapmayı nasıl öğrendiği sorgulanıyor ya da başka birisi tarafından bombanın ona verilme olasılığı üstünde duruluyor.

Polis bomba yapımının uzmanlık gerektirdiği ve saldırı için uzun bir planlama ve hazırlık aşamasından geçildiğini düşünüyor. Öte yandan saldırının ilk kurbanlarının kimlikleri de belirlenmeye başlandı.

18 yaşındaki üniversite öğrencisi Georgina Callender, 8 yaşındaki ilkokul öğrencisi Saffie-Rose Roussos ve 28 yaşındaki John Atkinson bu saldırıda hayatı kaybedenlerden.

Gelen bilgilere göre ölenlerin çoğu 13-18 yaşları aralarında. Kraliçe II. Elizabeth de saldırıyla ilgili bir açıklama yaparak olayı “barbarca bir eylem” olarak niteledi.

Buckingham Sarayı’nda Kraliçe’nin de katıldığı bir dakikalık saygı duruşu düzenlendi. Ülkede 8 Haziran’da yapılacak genel seçim kampanyaları da askıya alındı.

Bununla birlikte ülkede dayanışma ve destek mesajları yoğun biçimde paylaşılıyor. Çocuklarından ve yakınlarından haber alamayan aileler sosyal medya üzerinden yardım çağrıları yapıyorlar. Kurbanların ve yaralıların aileleri için bağış toplanıyor.

XS
SM
MD
LG