Erişilebilirlik

Manhattan’da ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganları


New York’ta 40’ıncısı düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü sağanak yağmur altında gerçekleşti. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından Manhattan'da düzenlenen yürüyüşe sağanak yağmura rağmen binlerce kişi şemsiye ve yağmurluklarıyla katıldı.

40’ıncı Türk Günü Yürüyüşü'ne, Türkiye'nin Birlemiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana da katıldı. Türk Günü Yürüyüşünde, ‘Atam İzindeyiz’, pankartları taşındı, ‘İzmir Marşı’, söylendi, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları atıldı. Sağanak yağmur altında gerçekleşen coşkuyla gerçekleşen yürüyüşte deprem felaketi de unutulmadı. Depremden etkilenen 11 ilin adlarının yer aldığı, destek ve anma mesajlarının yayınlandığı 11 araç da yürüyüş kortejinde yerini aldı.

Washington Büyükelçisi Murat Mercan 40’ıncı Türk Günü Yürüyüşü nedeniyle bir video mesaj yayınladı. Mesajda,"Bu yıl Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını kutluyoruz. Yaşadığımız deprem felaketinden sonra Amerika'nın her yerinde yaşayan vatandaşlarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik, yardımseverlik, büyük aşk ve heyecanla yardım götürme çabaları hepimizin gözlerimizi yaşarttı. Hepinize şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Gülay Aydemir, VOA Türkçe’ye 40’ıncısı yapılan Türk Günü Yürüyüşü ’nü değerlendirdi.

Manhattan’da ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

New York Başkonsolosu Özgür, “Bu sene Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından Türk Günü Yürüyüşü’nün 40’ıncısı düzenlenmekte. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Başkonsolosluğumuz ve Washington Büyükelçiliğimizle hummalı bir çalışma içeresindeydik. Bu hava koşullarında, yağmura rağmen vatandaşlarımızca olumlu bir katılım sağlandığını düşünüyorum. Ülkemizin özelliklerini Manhattan’da sergileme şansı bulduk” dedi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Gülay Aydemir de “Burada Türkiye cumhuriyetimizin yüzüncü yılını, Atatürk’ümüzün Samsun’a çıkışının 104’üncü yılını kutlamaya geldik. Herkes yağmur demedi ve yürüdü” dedi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG