Erişilebilirlik

Marine Le Pen'den AfD'ye Kutlama


Fransa'nın ardından Almanya'da ortaya çıkan ve Almanya'da Fransa'dan daha büyük başarı elde eden aşırı sağ parti "Alternetive für Deutschland /Almanya için Alternatif" partisinin seçim başarısı, Angela Merkel'in zaferini gölgeledi, ancak Fransız aşırı sağını sevindirdi.

Almanya'da 70 yıldır süren bir geleneği kırarak 1945'ten bu yana ilk kez parlamentoya girmeyi başaran AfD, Emmanuel Macron karşısında cumhurbaşkanlığı yarışını kaybeden Front National lideri Marine Le Pen'i umutlandırdı.

Alman seçimlerini değerlendiren Front National (Ulusal Cephe) lideri Marine Le Pen, "Bravo, müttefikimiz AfD'nin bu tarihi başarısını kutluyorum!" dedi. Twitter hesabından AfD'nin başarısının "Avrupa'nın uyanışının yeni bir sembolü" olduğunu dile getiren Le Pen, AfD ile birlikte çalışmayı arzuladıklarını dile getirdi.

AB'nin geleceğiyle ilgili belirsizlik

Almanya'da Nazi felaketinin sona erdiği 1945 yılından bu yana ilk kez parlamentoya girerek önemli bir başarıya imza atan AfD'nin 90'a yakın milletvekili çıkarması yahudi toplumu başta olmak üzere, AB kurumlarını da endişelendirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Angela Merkel'i arayarak seçim başarısını kutladı. Twitter hesabından, "Angela Merkel'i kutlamak için aradım. İki ülke ve AB için temel oluşturan işbirliğimizi sürdürme konusunda kararlıyız," dedi.

Ancak Almanya ile aynı gün yapılan Senato seçimlerinde büyük yenilgi alan Macron da, partisi CDU'nun tarihinin en düşük skorunu elde ettiği Merkel gibi önemli darbe aldı. Alman sosyal demokratlarının da 1945'ten bu yana en düşük skorunu elde etmesi, AB'nin dinamo ülkelerinde AB'nin geleceğiyle ilgili belirsizlik yarattı.

AfD'nin Avrupalı aşırı sağ partilerle yakınlaşma arzusu

Almanya'nın müslüman ve göçmen karşıtı söylemleri ile siyaset sahnesine yerleşen partisi AfDnin bir kolu, Fransız Front National ve Avusturyalı ırkçı parti FPÖ ile yakınlaşmak istiyor. Partisini aşırı sağ çizgiden uzaklaştırmak isteyen Marine Le Pen'e karşı, AfD lideri Alice Weidel söylemlerini daha da sert çizgiye taşıyarak yüzde 13,5 oy oranı ile Almanya'nın üçüncü partisi olmayı başardı.

İngiliz Euroseptik Nigel Farage'ın Brexit referandumunu kazanmalarının ardından istifa etmesiyle itibar kaybeden Avrupa aşırı sağı, AB'nin lideri konumundaki Almanya'da AfD'nin sağladığı "korkutan" başarıyla yeniden güç topladı. Nazi geçmişi nedeniyle, Fransa, Avusturya, İngiltere ve Hollanda gibi bir seyir izlemeyen Almanya da, aşırı sağ partilerin yükseldiği AB ülkeleri kervanına katılmış oldu.

Avrupa Parlamentosu'nda FN'in 5 Avrupa milletvekili, 1 AfD milletvekili ile aynı grupta (ENL) yer alıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG