Erişilebilirlik

Marriott Otellerine Siber Saldırı 500 Milyon Kişiyi Etkileyebilir


Marriott bünyesindeki Starwood otellerinin yaklaşık 500 milyon müşterisinin kimlik bilgilerinin 2014 yılından bu yana yasadışı yollarla sızdırıldığı ortaya çıktı.

Ünlü oteller zinciri Cuma günü yaptığı açıklamayla bazı müşterilerin kredi kartı bilgilerinin de alınmış olabileceğini bildirdi. Bilgileri sızdırılan müşterilerin büyük bir çoğunluğunun posta adresleri, telefon numaraları, e-posta adresleri, pasaport numaraları, doğum tarihleri, cinsiyetleri, Starwood Oteli hesap bilgileri ve otele giriş çıkış saat ve tarihleriyle ilgili bilgilerin açığa çıktığı tahmin ediliyor.


Olaydan üzüntü duyduklarını ifade eden Starwood Genel Müdürü Arne Sorenson, “Misafirlerimize hakkettikleri hizmeti sunamadık ve kendimizden beklentilerimizi yerine getiremedik. Misafirlerimize gereken desteği vermek için elimizden geleni yapıyoruz ve bu olaydan aldığımız dersle gelişeceğiz” dedi.

Durumdan etkilenmiş olabileceği düşünülen müşterilerle Cuma günü itibariyle e-posta yoluyla gerekli bilgilendirme yapılacak.

Marriott ile Starwood 2015 yılının Kasım ayında ortaklık kurduğunda Marriott’un 54 milyon, Starwood’un ise 21 milyon üyesi vardı. Marriott Sözcüsü Jeff Flaherty verilerde çift kayıt olup olmadığını incelemeye devam ettiklerini söyledi.

Marriott yetkilileri firmanın veri tabanında güvenliğin kırıldığı yönünde ilk sistem uyarısını Eylül ayında aldıklarını ancak bunu teyit edemediklerini belirtti. Marriott ile Starwood’un bilişim sistemleri arasında hala uyum sağlanamıyor.

Haberin duyurulmasıyla birlikte Marriott hisseleri de, borsa daha açılmadan yüzde altı oranında değer kaybetti. Firma, olaydan etkilenmiş olabileceğini düşünen müşterilerinin sorularını yanıtlamak üzere ayrı bir internet sayfası ve çağrı merkezi oluşturdu.

XS
SM
MD
LG