Erişilebilirlik

Mars’ta Su Olduğunu Gösteren En Güçlü Kanıt


Mars’ta Su Olduğunu Gösteren En Güçlü Kanıt

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Mars’ta yaşam izleri aramayı sürdürüyor. Kızıl Gezegen Mars’a yaklaşık 8 yıl önce inen Opportunity (Fırsat) adlı robot uzay aracı yeni bilgiler gönderdi. NASA uzmanları bu bilgiler ışığında, Mars’ın yüzeyinde uzun süre önce su bulunduğunu gösteren şimdiye kadarki en kuvvetli kanıtlara ulaştıklarını açıkladı.

Mars’ta Su Olduğunu Gösteren En Güçlü Kanıt
Mars’ta Su Olduğunu Gösteren En Güçlü Kanıt


NASA, Opportunity’nin gezegendeki büyük bir kraterin kenarında ince ve parlak bir mineral yatağına rastladığını belirtti. Bu mineralin yüksek ihtimalle kireçtaşı olduğu belirtiliyor. Bu da milyarlarca yıl önce Mars yüzeyinde akan suyun kalıntılarının bu kireçtaşının oluşumuna katkıda bulunmuş olabileceği tezini güçlendiriyor.

Opportunity’nin gözlem ekibinden Cornell Üniversitesi uzmanı Steve Squyres, “Bu, robot uzay aracının bir zamanlar Mars’ta su bulunduğuna dair elde ettiği en önemli kanıt” diyerek keşfin önemini vurguladı.

NASA’nın Robot Araçları Garanti Sürelerini Doldurdu

Opportunity’nin Mars’taki 22 kilometrelik kratere ulaşması 3 yıl sürdü. Araç, kraterin kenarına ulaştığında başparmak kalınlığında ve 51 santimetre uzunluğunda bir mineral yatağına dair görüntüler çekti.

Mars kaşifleri olarak da nitelenen Opportunity ve Spirit daha önce de Mars’ta bir zamanlar su olduğuna dair kanıtlar göndermiş ancak bilim dünyası bunların kesinliğinden emin olamamıştı. NASA’ya göre, bu kez gelen kanıt, tartışmaya yer bırakmayacak kadar ikna edici.

Mars’ta Su Olduğunu Gösteren En Güçlü Kanıt
Mars’ta Su Olduğunu Gösteren En Güçlü Kanıt


Mars’ta kireçtaşı keşfi, yaşamın temel taşlarından olan suyun, en azından milyarlarca yıl önce Mars yüzeyinde akmış olabileceği yönünde yorumlanıyor. Ancak şu anda Mars’ın tamamen sudan yoksun ve kupkuru bir gezegen olduğu söyleniyor.

Bir golf aracı büyüklüğündeki Opportunity 2004’ten beri Mars’ta. Opportunity’nin gezegende, Spirit (Ruh) adlı bir de ikizi bulunuyor. Garanti ömürlerini çoktan dolduran bu iki robot keşif aracı Mars’a sadece 3 ay görev yapmak üzere gönderilmişti. Ancak NASA, Spirit’i ancak bu yıl “çalışamaz” ilan etti ve emekliye ayırdı. Bilimdamları, Opportunity’nin ise robot kollarından birinde mekanik kireçlenme görüldüğünü, ancak buna rağmen aracın görevini sürdürebilecek durumda olduğunu söylüyor.

NASA’nın emekliye ayrılan robot aracı Spirit’e ait görüntüleri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz:

XS
SM
MD
LG