Erişilebilirlik

3 Mart Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Demokrat Parti'nin başkan adayını belirleme süreci çerçevesinde bugün 14 eyalette yapılacak Süper Salı seçimleri öncesinde, yerleşik düzen taraftarı Demokratlar'ın Joe Biden etrafında toplanmaya başladığını yazıyor. Gazete, Pete Buttigieg ve Amy Klobuchar'ın yarıştan çekildiklerini açıklayarak Biden'a destek vermelerinin, Demokrat Parti başkan adayı yarışında dengeleri değiştirdiğini kaydediyor. Habere göre Biden'ın Texas eyaletinin Dallas kentindeki seçim kampanyasına Buttigieg ve Klobuchar'ın yanısır,a yarıştan Kasım ayında çekilen Texas eski Temsilciler Meclisi üyesi Beto O'Rourke da katıldı. Biden, Dallas'taki etkinlikte yaptığı konuşmada, Buttigieg'in kendisine 2015'te kaybettiği oğlu Beau'yu hatırlattığını söyledi. Klobuchar'ın önünde uzun bir siyasi kariyer olduğunu vurgulayan Biden, O'Rourke için ise ”Benimle birlikte silah kontrolü meselesinin üstesinden geleceksin. Bu çabayı sen yürüteceksin,” dedi. Süper Salı'dan önce liberal Sanders'a karşı Biden cephesini güçlendirmek için harekete geçenler arasında eski Senato Çoğunluk Lideri ve Nevada Demokrat Parti Senatörü Harry Reid, Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, siyasi eylemci ve aktris Alyssa Milano ve Illinois eyaleti senatörü Tammy Duckworth de var. Elizabeth Warren ve Mike Bloomberg ise yarışta kalmaya devam edeceklerini söyledi. Warren, Temmuz ayında Milwaukee'de yapılacak parti kurultayına kadar yarışı sürdürmeyi planlıyor. Sanders ise Biden'ın arkasında oluşan ılımlı blok karşısındaki sağlam duruşunu koruyor. ”Yerleşik düzeni karşımıza alıyoruz. Bu düzenin siyasetçilerinin bizi desteklememesi sürpriz değil,” diyen Sanders, gazeteye göre güçlü tabanı ve bol miktarda topladığı bağışla Biden'ın kilit rakibi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Washington Post bugün ayrıca İsrail'de dün bir yıl içinde yapılan üçüncü genel seçimlerden sonra gelen ilk sonuçlara göre Başbakan Benyamin Netanyahu'nun hükümeti kurmak için daha avantajlı bir pozisyonda olduğunu yazıyor. Ancak gazete, sandık çıkışı anketlerine göre Netanyahu'nun başını çektiği sağ bloğun yine de 120 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu ele geçirmesi için ulaşması gereken sandalye sayısından iki sandalye noksan olduğunu kaydediyor. Habere göre son iki seçimde güçlü performans sergileyemeyen Netanyahu, Kasım ayındaysa rüşvet, hilecilik ve güveni kötüye kullanma iddialarından suçlu bulunmuştu. Netanyahu'nun yolsuzluk davasının görülmesine bu ay sonuna doğru başlaması bekleniyor. Sandık çıkışı anketleri, Netanyahu'nun rakibi eski komutan Benny Gantz'ı ise hayal kırıklığına uğrattı. İlk iki seçimde daha güçlü sonuçlar elde eden merkez sol Mavi ve Beyaz Parti'nin kurucusu Gantz, destekçilerine, ”Bu uzun serüvenden korkmuyorum,” dedi. Öte yandan Amerika'nın eski İsrail Büyükelçisi Dan Shapiro, Netanyahu'nun elde ettiği sonucun hükümeti kurma garantisi vermeyeceğini, İsrail'de dördüncü kez seçime gidilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

New York Times ise dün akşam itibarıyla 103 kişide corona enfeksiyonu olduğunun doğrulandığı, 6 kişininse corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdiği Amerika'da Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi CDC'nin eyaletlere gönderdiği test kitlerinin kusurlu çıkmasının teşhis sürecini geciktirdiğini yazıyor. Habere göre CDC, geçen hafta sonuna doğru California ve Washington eyaletlerinde virüsün yayılmaya başlaması üzerine İtalya ve Güney Kore'den dönenleri de teste tabi tutulacaklar kapsamına aldı. Gıda ve İlaç Dairesi FDA Başkanı Doktor Stephen Hahn ise özel firmalar ve akademik kurumların da yardımıyla bu hafta sonuna kadar uygulanan test sayısının bir milyona çıkabileceğini duyurdu. Ancak Harvard Üniversitesi epidemiyoloji profesörü Michael Mina gibi uzmanlar, Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin teşhis aşamasında ciddi bir beceriksizlik örneği sergilediğini söylüyor. CDC'nin günde sadece 400 numuneyi teste tabi tutabilecek kadar kısıtlı kapasiteye sahip olması ve testten geçmek için sadece Çin'e seyahat etmiş olmanın kriter alınması, Amerika'da corona virüsüne yakalananların sayısının belirlenmesini geciktiren en önemli etkenler oldu. Öte yandan Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF, özellikle yoksul ülkelere corona virüsüyle mücadelede yardıma hazır olduklarını bildirdi.

XS
SM
MD
LG