Erişilebilirlik

Maske Tavan Fiyatı 1 TL Olarak Belirlendi


Ticaret Bakanlığı, Covid-19 salgınına karşı takılması gerektiği belirtilen cerrahi maskeler için perakende satış noktalarında en fazla 1 lira satış fiyatı uygulanabileceğini duyurdu.

Ticaret Bakanlığı'ndan yaplan açıklamada corona virüsü salgınında satılması yasaklanmış maskelere nasıl yeniden satış izni verildiği şöyle ifade edildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir.

Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır.

Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir.

İlk önce İstanbul'da marketten satın alınabilecek

Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.

Önümüzdeki dönemde 10'lu paket satışı yapılabilecek

Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir."

XS
SM
MD
LG