Erişilebilirlik

Mattis: ‘ABD’nin Suriye’deki Askeri Politikası Değişmedi’


ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Amerika’nın Suriye’deki askeri politikasının değişmediğini ve IŞİD’in yenilgiye uğratılmasına odaklanmaya devam ettiklerini söyledi.

Mattis, Pentagon’da Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Suriye’de şu anki hedef ve askeri kampanya, IŞİD’i yok etmeye odaklanmış durumda” dedi.

Suriye’de geçen haftaki kimyasal saldırının arkasında Esat rejiminin olduğunun şüphe götürmediğini vurgulayan Mattis, rejimin daha önce de birçok kez kimyasal silahlara başvurduğuna dikkati çekti.

Mattis, "İstihbaratı bizzat kendim gözden geçirdim ve saldırı kararından Suriye rejiminin sorumlu olduğundan şüphe yok" ifadesini kullandı.

Savunma Bakanı Mattis, Suriye’nin tekrar kimyasal silah kullanması halinde “çok çok ağır bir bedel ödeyeceğini’ belirtti.

Bir soru üzerine, saldırıda İran ya da Rusya’nın da rolünün bulunduğuna ilişkin ellerinde bir bilginin bulunmadığını kaydeden Mattis, “Esat rejiminin planladığını, organize ettiğini ve icraata geçirdiğini kesin biliyoruz, bunun ötesinde bir şey söyleyebilecek durumda değiliz” diye konuştu.

Mattis, bir soru üzerine, Suriye konusu yüzünden Rusya ile ilişkilerin kontrolden çıkmayacağını, hem askeri hem de diplomatik kanallar üzerinden sürekli iletişim halinde olduklarını kaydetti.

"Suriye'de kimyasal silahlar değil de konvansiyonel silahlarla ölümlere neden askeri yanıt verilmediği" şeklindeki bir soru üzerine Mattis, "Neler yapabileceğimizin bir sınırı var. Bu kimyasal saldırıyla olanlara baktığınızda. buna sessiz kalamayacağımızı biliyorduk" diye konuştu. Mattis, "2. Dünya Savaşı'nda bile savaş alanlarında kimyasal silahların kullanılmadığını" söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG