Erişilebilirlik

McGurk: ‘Suriyeli Yerel Güçlere Desteğimizde Yeni Ayarlamalar Yapacağız’


ABD Başkanı’nın IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Rakka’daki operasyonların önemli aşamasının tamamlanmasıyla birlikte, yerel güçlere verdikleri desteğin düzeyinde de ayarlamalar yapılacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’nda gazetecilere brifing veren McGurk’e bir gazeteci, Başkan Donald Trump’ın telefonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “YPG’yle ilişkilerde ayarlamalar yapılacağını söylediği” şeklindeki haberleri sordu.

McGurk, Rakka gibi yoğun bir operasyon için, “Bazı teçhizatlar vermeliydik ve bu sınırlıydı, aşırı sınırlıydı” dedi. Bu süreçte NATO müttefiki Türkiye’ye karşı çok şeffaf olduklarını vurgulayan McGurk, “Eğer Rakka’ya gideceksek askeri destek kararı alınmalıydı ve öyle oldu. Ama şimdi operasyonların büyük aşamasının tamamlanmasıyla birlikte, askeri desteğin düzeyinde ayarlamalar olacak” diye konuştu.

Özel Temsilci McGurk şöyle devam etti: “Suriye’de kalmaya ve yerel güçlerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Rakka İç Güvenlik Gücü, sahada kontrolu elimizde tutabilmeyi sağlamak ve Suriye Demokratik Güçleri'yle birlikte çalışmayı sürdürmek için eğitim vermekte olduğumuz bir güç.

Ancak yıllar geçtikçe, desteğin türünde de ayarlamalar olacak. Operasyonların ilerleme şekline bakıldığında bu çok doğal. Bu her zaman planın bir parçasıydı. Rakka’dan önce Türkler'i de bu şekilde bilgilendirmiştik, şimdi de bunu söylüyoruz. Dolayısıyla bu durum yıl boyunca bir şekilde devam edecek. Biz Suriye’de kaldıkça yerel aktörlerle çalışmaya devam edeceğiz. Yerel halkın, ellerindeki bölgelerin yönetiminden sorumlu olmalarını istiyoruz ve Türkiye’yle tam şeffaflık politikamızı da muhafaza edeceğiz.”

"Rusya’yla temas halinde kalmaya devam edeceğiz"

McGurk bir başka soru üzerine, ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı savaşta 2018 boyunca da Rusya’yla temas halinde kalmayı sürdüreceğini belirtti.

ABD olarak Suriye’deki savaşa BM denetimindeki seçimlere uzanan bir anayasal süreç üzerinden çözüm bulmak istediklerini kaydeden McGurk, “IŞİD’in bir daha dönmemesi ve insanların evlerine dönebilmeleri için istikrar sağlama çabalarına katkı amacıyla Suriye’nin diğer bölgelerinde varlığımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.

McGurk, IŞİD’in Suriye’de sözde halifeliğinin yüzde 98’ini kaybettiğini, BM raporuna göre her ay 1000 Suriyeli mültecinin evlerine döndüğünü söyledi.

“Ancak kimse daha şampanya patlatmıyor” diyen McGurk, IŞİD’in Suriye’de hala “tamamen bitmediği” ve daha yapılacak çok iş olduğu uyarısında bulundu.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG