Erişilebilirlik

McGurk: ‘Türkiye’nin İdlib’te Yaptıklarını Destekliyoruz’


ABD Başkanı’nın IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye’nin İdlib’de çatışmasızlık bölgesi kurulması konusundaki çabalarını desteklediklerini söyledi.

New York’ta koalisyonun bakanlar düzeyindeki toplantısının ardından gazetecilere brifing veren McGurk bir soru üzerine, İdlib konusunun Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın hafta içinde ev sahipliği Suriye konulu bir başka toplantıda da konuşulduğunu kaydetti.

“Türkiye’nin Astana süreci üzerinden öncülük ettiği bu anlaşmanın (İdlib) çatışmasızlık hedeflerini elbette destekliyoruz” diyen McGurk, anlaşmanın detayları konusunda hafta içinde Türkler ve Ruslarla görüşmelerinin olduğunu aktardı.

McGurk, “ABD olarak oradaki El Kaide varlığı nedeniyle İdlib’e dair çok endişelerimiz var. Dolayısıyla Türkiye’nin yaptığına tam destek veriyoruz. Sanırım hala çözmeleri gereken bazı detaylar daha var ama Türkiye’nin orada yapmakta olduklarını destekliyoruz. İdlib sorunu konusunda müttefikimiz Türkiye’ye her türlü yardıma hazırız” diye konuştu.

Amerikalı temsilci, Türkiye ve Rusya’dan teknik ekipler arasındaki görüşmelerin devam edeceğini ve Amerika’nın da bu ekiplerle istişare içerisinde olacağını belirtti.

Tillerson’ın ev sahipliğinde dün aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkenin katılımıyla düzenlenen Suriye toplantısının ardından sonuç bildirisi yayınlanmıştı.

Bildiride, Suriye krizinin sadece siyasi çözümü olduğuna vurgu yapılmış, ülkede toparlanma ve yeniden inşa çabalarına desteğin güvenilir bir siyasi sürecin hayata geçirilmesine bağlı olduğu belirtilmişti.

Çatışmasızlık bölgeleri ve diğer ateşkes anlaşmalarının da bir siyasi çözüme yönelik temelin oluşturulmasına katkı sağladığına işaret edilen bildiride, IŞİD, el Nusra gibi terör örgütlerinin Suriye’de hiçbir barınma imkanı bulamamalarını sağlamak gerektiğinin altı çizilmişti.

Bildiride, Irak’taki durumun da Suriye’nin istikrarı açısından önemli olduğu belirtilerek, Irak’ta sağlanan “muazzam” ilerlemeden duyulan memnuniyet dile getirilmiş, Kürt bölgesel yönetimine referandumun iptal edilmesi çağrısı da yinelenmişti.

STÜDYO VOA

ABD’den İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüyle ilgili taziye mesajı - 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG