Erişilebilirlik

Mehmet Öz Tepki Gören Yorumu İçin Özür Diledi


Dr. Mehmet Öz
Dr. Mehmet Öz

Amerika’da yaşayan ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, salgından dolayı kapalı olan okulların yeniden açılması konusunda Fox News televizyonuna yaptığı açıklamalar için özür diledi. Öz, Twitter hesabından paylaştığı videolu mesajında “Yanlış konuştum” dedi.

Geçtiğimiz Salı günü Fox News televizyonunda bir yayına katılan Doktor Öz, Corona virüsü salgınına karşı alınan önlemlerin gevşetilmesi konusunda verdiği tavsiyelerle büyük tepki çekmişti.

Hangi sözleri tepkiye neden oldu?

Ünlü kalp cerrahı, “Öncelikle cazibemizi tekrar kazanmamız gerekiyor. Ülkemiz için hayati önem taşıyan alanlarla başlayalım. Büyük sorun yaşamadan açabileceğimiz şeyleri açalım, örneğin okullar. Bakın söylüyorum, okullar çok çekici bir fırsat. Lancet dergisinde yeni bir makale gördüm. Makalede okulların açılmasının toplam ölümün sadece yüzde 2 ila 3 arasında arttıracağı ifade ediliyordu" demişti.

Çok sayıda izleyici, Öz’ün bu sözlerini Amerikalı öğrencilerin yüzde 2 ila 3’ünün ölmesinin kabul edilebilir bir durum olduğu şeklinde yorumladı. Ancak Doktor Öz’ün Lancet dergisine atıfla bahsettiği yüzde 2 ila 3’lük oran aslında hastalığın yol açtığı ölüm oranıydı.

Mehmet Öz, Twitter’da hızla yayılan öfke mesajlarının ardından kendi hesabından videolu bir özür mesajı paylaştı. Öz mesajında, “Okulların açılmasının riskleri üzerine yaptığım yorumlar insanların aklını karıştırdı ve üzdü. Amacım bu değildi. Yanlış konuştum” ifadelerini kullandı.

Bir kalp cerrahı olarak kariyeri boyunca hayat kurtarma mücadelesi verdiğini hatırlatan Öz, virüsü yenmenin yollarını aramaya devam edeceğini de söyledi.

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG