Erişilebilirlik

Mehmet Hakan Atilla’ya Kritik Sorular


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Rıza Sarraf davasında 8 aydır tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla bugün yeniden hakim karşısına çıkıyor. Dün yapılması beklenen jüri seçiminin yerine savcılık ve Atilla’nın avukatlarının hazır bulunduğu iki saatlik gizli oturum gizemini koruyor.

Tarihi henüz belirlenmeyen ancak önümüzdeki haftabaşında jüri seçimi yapıldıktan hemen sonra başlaması öngörülen duruşmalar öncesindeki son ara duruşmaya Rıza Sarraf katılmıyor.

Bugünkü ara duruşmada, Atilla’nın tanıklarının dinlenmesiyle ilgili usul tartışmaları ve yeni avukatıyla çıkar çatışması yaşayıp yaşamayacağı görüşülecek.

Rıza Sarraf savcılıkla anlaştı mı?

Rıza Sarraf’ın avukatlarının 11 Eylül’den sonra dava dosyasına herhangi bir başvuru yapmaması, belirlenen 30 Ekim tarihine kadar dava için herhangi bir tanık göstermemesi ve duruşmalara katılmaması savcılıkla anlaşma yoluna gittiği iddialarının güçlenmesine neden oldu.

Atilla’nın avukatlarının, dava dosyasına giren başvurularında da Sarraf’ın duruşmalara katılmayacağı yolundaki görüşleri bu yöndeki iddiaları güçlendirse de, henüz ne savcılık ne de Sarraf’ın avukatları tarafından, bir anlaşma yapıldığına dair resmi bir açıklama veya dava dosyasına bu yönde giren herhangi bir kayıt yok.

Atilla savcılıkla anlaşma yapacak mı?

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın savcılıkla herhangi bir anlaşma yapıp yapmayacağı konusunda çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Atilla’ya hakkındaki suçlamaları ne zaman kabul edeceği ve savcılıkla herhangi bir anlaşma yapıp yapmayacağı gibi kritik sorular sorulacak.

Atilla’yı savunan yeni hukuk firması Türkiye’nin de temsilcisi

Atilla’nın savunma ekibine eklenen son savunma avukatı Tod Harrison’ın ortağı olduğu hukuk firmasının (McDermott Will & Emery LLP) aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’ne de hizmet vermesinin bir çıkar çatışması yaratıp yaratmayacağı görüşülecek.

Atilla’nın savunma ekibine yeni eklediği avukatı Todd Harrison'la ilgili çıkar çatışması yaşayıp yaşamayacağı sorgulanacak.

Duruşmada, Atilla’ya dün mahkemeye yazılı olarak sunulan, bugün de duruşmada kendisinin cevaplaması için onlarca soru sorulacak. Atilla’ya eğitimi, yaşı, medeni durumu, kullandığı ilaç ve tedaviler gibi klasik soruların ardından, bir çok değişik soru da sorulması bekleniyor.

Savcılık ve savunma makamı gerekli görürse belirlenen sorular dışında bazı ek sorular da duruşma sırasında Atilla’ya sorulabilecek.

Atilla’ya sorulabilecek sorulardan bazıları şöyle:

 • Bu davada çalışanı olduğunuz Halkbank’ın sizin avukat masraflarınız ve giderlerinizi ödediğinin farkında mısınız?
 • Halkbank’ın ayrıca McDermott firmasına avukatlık ücretinizi ödeyeceğini biliyor musunuz?
 • 14 Kasım’da bu firmayla yapılan avukatlık anlaşmasını hem Halkbank hem de siz imzalamıştınız. Bu doğru mu?
 • Halkbank’ın çoğunluk hisselerinin Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunun, Türkiye’nin de sizin de avukatlığınızı üstlenen McDermott firmasının bir müşterisi olduğunun farkında mısınız?
 • Halkbank’ı eleştirmek sizin savunmanıza yardımcı olsa da, büyük bir çoğunluğu Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan bu banka ve Türkiye Cumhuriyeti'yle yapılan bu ücretli anlaşma nedeniyle bu firmaya bağlı bir avukatın davanın görülmesi öncesinde, dava sırasında, ceza ve temyiz kararı aşamasında, Halkbank’a karşı bir pozisyon almayabileceklerini biliyor musunuz?
 • McDermott'la yaptığınız anlaşma çerçevesinde siz de onların müşterisiniz. Bu durumda McDermott, Halkbank, Türkiye Cumhuriyeti AB Daimi Temsilciliği’nin bu davada bir temsilcisi midir? Yoksa yalnızca sizi mi temsil edecektir?
 • İmzaladığınız bu anlaşma sonrasında McDormott firmasının size tüm sadakatiyle hizmet edeceğine inanıyor musunuz?
 • Bu davada sizin kişisel menfaatlerinizle Halkbank’ın kurumsal menfaatlerinin ayrı olduğunun farkında mısınız?
 • Bütün bu açıklamalar sonrasında aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temsilciliğini yapan McDermott firmasının sizi savunması sizin menfaatinize midir?
 • Şimdiye kadar avukatlarınızın verdiği hizmeti tatmin edici buluyor musunuz?
 • Size yeterince yasal hizmet sundular mı?
 • McDermott firmasının iki ayrı hizmet vermesi nedeniyle bu durumun sizin savunmanızı da etkileyebileceği size avukatınız tarafından anlatıldı mı?
 • Ne zaman ve ne şartlarda hakkınızdaki suçlamaları kabul etmeyi düşünüyorsunuz?
 • Savcılıkla bir anlaşmaya gitmeyi düşünüyor musunuz?
XS
SM
MD
LG