Erişilebilirlik

Meksika’daki Toplu Mezardan 145 Ceset Çıktı


Pembawa obor Amelia Hempleman-Adams, 17, berdiri di atas salah satu kapsul London Eye sebagai bagian dari proses estafet obor Olimpiade (22/7).

Meksika’nın Tamaulipas eyaletindeki bir toplu mezarda bulunan 145 cesetle ilgili olarak 16 yerel polis tutuklandı. Polisler cinayetlerden sorumlu Zeta tetikçilerini korumakla suçlanıyor.

Amerika sınırındaki Tamaulipas eyaleti Amerika’ya kaçak girmeye çalışan Meksika ve Latin Amerikalıların yolu üzerinde.

Eyaletin sınır yakınlarındaki bir mevkiinde, geçen yaz tek tek başlarından vurulmuş 72 kişinin cesedi bulunmuştu. Cesetlerin Amerika’ya geçirilecekleri gerekçesiyle sınıra götürülen ve soyulduktan sonra öldürülen kaçak göçmenlere ait olduğu sanılıyor.

Cinayetlerden, bir zamanlar uyuşturucu kaçakçılarına koruma sağlayan ve vahşetiyle ünlü Zeta adlı örgüt sorumlu tutuluyor. Meksika ordusunun uyuşturucu çeteleriyle mücadele için kurduğu Zeta adlı özel birim saf değiştirerek uyuşturucu çetelerine katılmıştı. Ancak son zamanlarda iki grup birbirine düşman oldu.

Meksika’da uyuşturucu ticaretiyle bağlantılı şiddet olayları yüzünden 2006 yılından bu yana 35 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Aynı yıl göreve gelen Cumhurbaşkanı Felipe Calderon’un çetelere karşı savaş ilan etmesine ve kaçakçılığın yaygın olduğu bölgelere binlerce asker göndermesine rağmen şiddet olayları bur türlü önlenemiyor.

XS
SM
MD
LG