Erişilebilirlik

Meksikalı Uyuşturucu Kaçakçısına Baskın


Meksika’nın en eli kanlı uyuşturucu kaçakçılarından Joaquin “El Chapo” Guzman, Mazatlan kentinde kaldığı otele Amerikalı ve Meksikali yetkililerin ortak düzenlediği baskında sağ ele geçirildi. Guzman, Sinaloa uyuşturucu şebekesinin lideri

Meksika’nın en eli kanlı uyuşturucu kaçakçılarından Joaquin “El Chapo” Guzman, Mazatlan kentinde kaldığı otele Amerikalı ve Meksikali yetkililerin ortak düzenlediği baskında sağ ele geçirildi.

Amerikalı bir yetkili, Guzman’ın haftalar süren kovalamacadan sonra bu sabaha karşı yakalandığını bildirdi.

Meksika Devlet Başkanı’nın sözcüsü, 56 yaşındaki El Chapo’nun Sinaloa eyaletinde yakalandığını doğruladı. Guzman, Sinaloa uyuşturucu şebekesinin lideri.

Şebeke, Kuzey Amerika’nın yanı sıra, Avrupa ve Avustralya’da faaliyet gösteriyor. Sinaloa aynı zamanda Meksika ve Amerika’daki uyuşturucu güzergahlarını kontrol etmek amacıyla diğer uyuşturucu şebekeleriyle kanlı bir savaş veriyordu.

2007 yılında eski Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon’un uyuşturucu şebekelerine orduyla müdahale etmesinden bu yana uyuşturucu ticareti bağlantılı şiddet olaylarında 80 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Guzman dünyanın en güçlü uyuşturucu kaçakçısı olarak da biliniyor. Forbes dergisi, Guzman’ın değerinin 1 milyar doların üzerinde olduğunu bildirmişti.

Joaqin Guzman, Amerikan narkotik şubesi tarafından da en çok arananlar listesinde yer alıyor ve Amerikalı yetkililer kendisini yargılamak istiyor.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG