Erişilebilirlik

Melinda French Gates kadın haklarını desteklemek amacıyla 2 yıl içinde 1 milyar dolarlık bağış yapacak


Melinda French Gates, kendi kurduğu sosyal ilerleme odaklı Pivotal Ventures’da hayır işlerini sürdürerek, gelecek iki yıl içinde kadın haklarını destekleyen kuruluşlara 1 milyar dolarlık bağış yapacak.
Melinda French Gates, kendi kurduğu sosyal ilerleme odaklı Pivotal Ventures’da hayır işlerini sürdürerek, gelecek iki yıl içinde kadın haklarını destekleyen kuruluşlara 1 milyar dolarlık bağış yapacak.

Melinda French Gates, önümüzdeki iki yıl içinde ABD'de üreme hakları dahil küresel çapta kadınlar ve aileler adına çalışan kişi ve kuruluşlara 1 milyar dolar bağışlayacağını açıkladı.

Bu, French Gates'in son beş yıl içinde kişisel olarak yaptığı ikinci milyar dolarlık bağış taahhüdü. French Gates, 2019 yılında, kadınların gücünü ve etkisini arttırmak için on yıl boyunca bağışlarda bulunacağını kaydetmişti.

Bu ayın başlarında French Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı'ndan istifa edeceğini açıklamış, kadınlara ve ailelere odaklanacağı sözü vermişti. French Gates, Gates Vakfı'ndan ayrılma anlaşmasının parçası olarak, ileride yapacağı hayır işleri için Bill Gates'ten 12 milyar dolar almıştı.

ABD'de toplumsal cinsiyet eşitliğinin en büyük hayırsever destekçilerinden biri olan Melinda French Gates, Salı günü New York Times gazetesi için kaleme aldığı yazısında, yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında konuşmak için doğru zaman olmadığını söyleyen insanlar tarafından hayal kırıklığına uğratıldığını kaydetti.

French Gates, makalesinde, “Ekonomi, refah ve yönetişim üzerine onlarca yıldır yapılan araştırmalar, kadınlara ve kız çocuklarına yatırım yapmanın herkese fayda sağladığını açıkça ortaya koyuyor” diye yazdı.

ABD'deki yüksek anne ölüm oranlarına da yazısında değinen French Gates, siyah ve yerli Amerikalı annelerin en yüksek risk altında olduğunu belirtti.

French Gates, “14 eyalette kadınlar neredeyse her koşulda hamileliklerini sonlandırma hakkını kaybetti. Herhangi bir ulusal ücretli aile izni uygulaması olmayan tek gelişmiş ekonomi olmaya devam ediyoruz. İntihar düşünceleri ve sürekli üzüntü ve umutsuzluk duyguları yaşayan genç kızların sayısı da on yılın en yüksek seviyesinde” dedi.

Önümüzdeki hafta Bill & Melinda Gates Vakfı'ndan ayrılacak olan French Gates, yaklaşık 25 yıl önce vakfın kurulmasına katkıda bulunmuştu.

French Gates, son birkaç hafta içinde kendi kuruluşu olan Pivotal Ventures aracılığıyla toplam 200 milyon dolarlık yeni hibeleri ABD'de kadın haklarını korumak ve kadınların güç ve nüfuzlarını arttırmak için çalışan gruplara yönlendirmeye başladığını söyledi. Genel işletme desteğine yönelik hibeler, belirli projeler için tahsis edilmiyor. Bu gruplar arasında Ulusal Kadın Hukuku Merkezi, Ulusal Ev İşçileri İttifakı ve Üreme Hakları Merkezi yer alıyor.

Kendisi de hibe alan kadın hakları örgütü Ms. Foundation for Women'ın başkanı ve CEO'su Teresa Younger, uzun zamandır bağışçıları kuruluşlara koşulsuz ve uzun yıllara yayılan fon sağlamaya çağırıyor. French Gates'in yeni taahhüdünü, kar amacı gütmeyen kuruluşlara cömertçe bağış yapan büyük kadın bağışçıların daha büyük bir eğiliminin bir parçası olarak öven Younger, “Eğer hayırseverlik kurumu, kadınların para aktarma yöntemlerinden ders alırsa, sahada daha fazla paranın daha büyük etki yarattığını görebiliriz” dedi.

Ailelere ekonomik güvence sağlamaya odaklanan MomsRising Eğitim Fonu da 2026 yılı sonuna kadar Melinda French Gates’ten hibe alacak.

French Gates ayrıca 2026 yılı sonuna kadar 12 kişiye, kendi seçecekleri kar amacı gütmeyen kuruluşlara dağıtmak üzere 20'şer milyon dolar vermeyi taahhüt etti.

Bağışlar için ayırdığı 1 milyar doların 690 milyon dolarlık kısmının çeşitli kuruluşlara şimdiden taahhüt edildiğini bildiren French Gates, 250 milyon dolar paranın ise küresel olarak kadınların ruhsal ve fiziksel sağlığını iyileştirmek için çalışan kuruluşlara fon sağlamak üzere verileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük hayır kuruluşlarından biri olan Bill & Melinda Gates Vakfı, adını Gates Vakfı olarak değiştirecek. Vakıf, Bill Gates ve milyarder yatırımcı Warren Buffett'ın bağışları sayesinde Aralık 2023 itibariyle 75 milyar 2000 milyon dolar bağış toplamış durumda. Küresel sağlık, birçok alanda faaliyet gösteren vakfın en büyük çalışma alanı olmaya devam ediyor. Vakfın fonlarının büyük çoğunluğu, ABD’deki meseleler yerine uluslararası sorunları ele almayı amaçlıyor.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis Direktörü istifa etti – 23 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG