Erişilebilirlik

Merkel: 'Erdoğan Mültecileri Kullanmamalı'


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin sığınmacıların sınır kapılarından geçişini engellememe kararını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de yaşananlardan ötürü Türkiye’ye yeteri kadar destek verilmediğini düşündüğünü belirten Merkel, "Bunun karşılığının mülteciler üzerinden verilmesi kabul edilemez" dedi.

Merkel, Yunanistan sınırına giden göçmenlerin "çıkmaz yola" sokulduklarını ifade ederek, Türkiye ile AB arasında yapılan göçmen anlaşmasının amacının sığınmacıların durumunu kötüleştirmek değil, insan kaçakçılarıyla mücadele olduğunu söyledi.

"Türkiye göçmenler konusunda büyük katkıda bulundu" diyen ve ülkenin en az 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını belirten Merkel, İdlib’de yaşananlar nedeniyle durumun daha da dramatik bir boyut kazandığını, bu açıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’den daha fazla yardım beklemesini anladığını ekledi.

Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la İdlib’deki insanlara nasıl yardım edilebileceği konusunu daha önce de konuştuğunu aktaran Almanya Başbakanı Merkel, Rusya Cumhurbaşkanı Putin’le bölgede Türkiye sınırında oluşturulabilecek “güvenli bölge” konusunda görüştüğünü ifade etti.

Sorunun, her iki tarafın AB-Türkiye Göçmen Anlaşması’nın koşullarına uyması durumunda çözülebileceğini aktaran Merkel, bu konuda Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

XS
SM
MD
LG