Erişilebilirlik

Merkel’in Acil İniş Yapan Uçağına Sabotaj İddiası


Merkel acil iniş yapan uçaktan inerken

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de düzenlenen G-20 Zirvesi'nin açılışına katılmak üzere dün akşam saatlerinde Berlin’den yola çıkan, ancak uçağı Köln'e acil iniş yapmak zorunda kalan Başbakan Angela Merkel’in, tarifeli bir uçakla ve Madrid üzerinde aktarma yaparak yola çıktığı açıklandı. Planlanandan yaklaşık 12 saat sonra, yerel saatle 18’e doğru Buenos Aires'e ulaşması beklenen Merkel'in, zirvenin açılışına yetişemeyeceği, ayrıca programında yer alan ikili görüşmelerin bir bölümünü de iptal etmek zorunda kaldığı öğrenildi. Berlin’de açıklama yapan bir hükümet sözcüsü, Merkel’in akşam düzenlenecek gala yemeğinde diğer liderlerle bir araya geleceğini açıkladı.

Teknik sorun olduğu açıklandı

Bu arada Alman medyasında çıkan ve istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberlerde A340-300 tipi uçakta yaşanan arızanın sabotaj olduğu ve bu yönde soruşturma başlatıldığı şeklindeki iddialar doğrulanmadı. Federal Hava Kuvvetleri’nden bir sözcü, "suç teşkil edecek ve iddiaların gerçek olduğunu kanıtlayacak her hangi bir ipucunun bulunmadığını" ve yapılan ilk analize göre uçağı inmeye zorlayan hatanın kumanda panosunda yaşanan teknik sorunlardan kaynakladığını duyurdu. Tüm elektronik sistemi devre dışı bırakan arızanın, uçağın Hollanda hava sahası üzerindeyken pilot tarafından tespit edildiği, deneyimli pilotun yer iletişiminin kesilmesi sonrasında, en yakın havalimanı olan Köln-Bonn’a inme kararı aldığı açıklandı.

Pilot Merkel’in uydu telefonuyla kuleye ulaştı

Pilotun Merkel’e ait uydu telefonu ile kuleyle iletişimi sağlayarak havaalanına iniş yaptığı da ifade edildi. Bu arada, uçağın deposunun dolu olması ve yakıt boşaltma sisteminin de çalışmaması nedeniyle, inişte lastiklerin patlaması ihtimaline karşı havalimanındaki itfayenin de alarma geçirildiği haber alındı. Merkel, 70 dakika mahsur kaldığı uçaktan indikten sonra "ciddi bir arıza” olduğunu söyledi ve geceyi Bonn’daki bir otelde geçirdi. Alman hükümeti ve ordusuna ait, uzun uçuşlara hazır başka uçak tedarik edilememesi üzerine, Merkel’e eşlik eden heyetin büyük bir bölümü Berlin’e geri döndü. Başbakan Merkel, yanında Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz’un da olduğu 18 kişilik bir heyetle, sabah saatlerinde Köln’den Madrid’e geçerek, buradan İspanyol hava şirketi İberia’ya ait normal bir yolcu uçağıyla Arjantin’e doğru yola çıktı.

“Merkel önemli oturumları kaçıracağı için kızgın”

Merkel’e yakın çevrelerden sızan haberlerde, başbakanın yaşanan olay ve G-20 Zirvesi’nde dünya ekonomisinin ele alınacağı önemli oturumlara katılamayacak olması nedeniyle kızgın olduğu öne sürüldü. Merkel'in iptal etmek zorunda kaldığı, aralarında ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping gibi liderlerle planlanan ikili görüşmelerinin yarına kaydırılıp, kaydırılamayacağı ise belirsizliğini koruyor. Merkel’in Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşmesinin ise daha önceden planlandığı gibi Cumartesi öğleden önce gerçekleşeceği öğrenildi.

Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki başbakanı Konrad Adenauer'in adını taşıyan uçakta daha önce de sorunlar yaşanmıştı. En son Haziran ayından Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in Belorus’a uçuşu öncesinde söz konusu uçağın iniş takımlarının çalıştıran hidrolik sistemin çalışmadığı son anda tespit edilmiş, Steinmeier mekanizasyonun tamir edilmesinden sonra gecikmeli olarak yola çıkabilmişti.

Almanya'da envanterinde dokuz VIP uçak bulunan Alman Hava Kuvvetleri, Cumhurbaşkanı ve Alman hükümet yetkililerinin taşınmasından sorumlu.

XS
SM
MD
LG