Erişilebilirlik

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden istifa etti


Dokuz aydır TCMB Başkanlığı görevini yürüten Hafize Gaye Erkan, istifa kararını X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımla duyurdu.
Dokuz aydır TCMB Başkanlığı görevini yürüten Hafize Gaye Erkan, istifa kararını X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımla duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Cuma günü sosyal medya paylaşımıyla görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Dokuz aydır bu görevde bulunan Erkan X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımla bu kararı duyurdu.

Son dönemde kendisine yönelik “büyük bir itibar suikasti düzenlendiğini” savunan Erkan, “Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” dedi.

Ocak ayında, Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt’un Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiası medyada yer almıştı. Sözcü gazetesindeki haber, Bozkurt’un Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yaptığı başvuruya dayandırılmıştı.

Ayrıca, DW Türkçe’den Pelin Ünker’in haberinde de, Hafize Gaye Erkan’ın, Merkez Bankası’na ait sosyal tesisleri banka çalışanlarına kapattığı, tesisleri ve personelini kendi hizmetinde kullandığı iddia edilmişti.

Hafize Gaye Erkan, iddiaları X’te yaptığı bir paylaşımda reddetmiş ve yasal haklarını kullanacağını açıklamıştı.

Erkan’ın istifası üzerine, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir açıklama yayınladı.

Bakanlığın sitesinde yayınlanan açıklamada Şimşek, Erkan’ın kararının şahsi olduğunu vurguladı ve hizmeti için teşekkür etti.

Şimşek açıklamasında, “Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi ekibine ve uygulanan ekonomi programına desteği ve güveninin tam olduğunu açıklayan Şimşek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da sosyal medya paylaşımında Erkan’ın şahsi nedenlerle istifa ettiğine vurgu yaparak,hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Yılmaz mesajında, “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından güçlü bir siyasi sahiplenme ile bizzat açıklanan orta vadeli programımız kararlı bir şekilde uygulanmaya devam edecektir” dedi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı’nın gece Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor. Erkan, kurumun tarihindeki ilk kadın başkan olmuştu.

Forum

STÜDYO VOA

Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili Kongre’den Blinken’a suçlama – 1 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG