Erişilebilirlik

Merkez Bankası Önlem Paketi Açıkladı


Amerika’yla rahip Andrew Brunson’un Türkiye’deki tutukluluk halinin devam etmesi yüzünden yaşanan gerginlik ve Başkan Donald Trump’ın Türkiye’ye çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerini arttırma kararının ardından hızla değer kaybeden Türk Lirası’nın bu kaybını azaltmak için Merkez Bankası (TCMB) bir dizi önlem açıkladı.

Merkez Bankası Pazartesi günü yaptığı açıklamada bankaların ihtiyaç duyduğu tüm likiditenin sağlanacağını belirtti. Rekor seviyeye ulaşan ve 7,20’yi gören dolar Merkez Bankası’nın açıklamasıyla 6,61’e geriledi.

Açıklanan bir dizi önlem arasında bankalara teminat yönetiminde esneklik tanınması, bankaların Türk Lirası işlemleri için kullanabilecekleri teminat döviz depo limitlerinin 7,2 milyar Euro seviyesinden 20 milyar Euro’ya çıkarılması, 91 güne kadar vadeli repo veya repo satım ihalesi açılabilmesi, bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde vadeleri 6 – 10 gün arasında olmak kaydıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabilmesi maddeleri yer alıyor.

Ayrıca döviz likidite yönetiminde bankaların bir ay vadeyle de döviz depo imkanından yararlanabilmeleri, bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitlerinin gerektiğinde arttırılması, bankaların döviz karşılığı efektif işlemleri yoluyla Merkez Bankası’ndan efektif temin edebilmelerinin sağlanması maddeleri yer alıyor.

Merkez Bankası ayrıca, Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirdi.

Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında Türk Lirası yükümlülükler karşılığında ABD dolarının yanı sıra Euro cinsinden de zorunlu karşılık tesis edilebilmesinin önünü açtı.

Açıklamada “Bu değişikliklerle finansal sisteme yaklaşık 10 milyar TL ve 6 milyar ABD doları ile 3 milyar ABD doları tutarında altın cinsinden likidite sağlanmış olacaktır” denildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG