Erişilebilirlik

Merkez Bankası'ndan beklentinin üzerinde faiz kararı


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) logosu
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) logosu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini, beklentinin üzerinde 750 baz puan arttırdı. Para Politikası Kurulu’nun (PPK) aldığı bu “şahin karar” ile politika faizi yüzde 25’e yükseldi.

Kurul, Hafize Erkan Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanı olarak göreve başlamasından sonra faizleri 16,5 puan arttırmış oldu.

Merkez Banaksı Mayıs ayında yapılan PPK toplantısında yüzde 8,5 olan politika faizini, Haziran’da yüzde 15’e, Temmuz’da ise yüzde 17,5’a yükseltmişti.

TL, PPK kararı sonrası Dolar ve Euro’ya karşı değer kazandı

Merkez Bankası’nın piyasa beklentisin üzerinde yaptığı sürpriz faiz hamlesi sonrası Türk Lirası, son dönemde büyük değer kaybettiği uluslararası paralar karşısında değer kazanmış oldu.

Kararın ardından Amerikan doları, Türk lirası karşısında yüzde 3 civarında değer kaybetse de sonrasında gerileme yüzde 1,5’un altına geriledi. Dolar, 14.30 itibariyle 26,80’lerden işlem görüyor.

18 Temmuz’da 30 lirayı aşan Euro kuru da kararla birlikte 29 liranın altına inerek 28,60’ı test etti. Ancak ilerleyen dakikalarda 29,15’ler seviyesine yükseldi.

Merkez Bankası’ndan “enflasyonla mücadele” mesajı

PPK toplantısı sonrasında Merkez Bankası’nın yayınladığı karar metninde enflasyonda yükselişin sürmekte olduğu ancak bunu engellemek ve fiyat istikrarını sağlamak için elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği mesajı verildi.

Açıklamada, “Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir. Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Merkez Bankası, doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteğinin fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağının altını çizdi.

Forum

STÜDYO VOA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani Washington’da – 26 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG