Erişilebilirlik

Meta’nın Twitter’a rakip uygulaması Threads Perşembe piyasada 


Sosyal medya platformu Meta, Twitter'a rakip bir uygulama olan Threads'i piyasaya sürmeye hazırlanıyor
Sosyal medya platformu Meta, Twitter'a rakip bir uygulama olan Threads'i piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Sosyal medya platformu Meta, Twitter'a rakip bir uygulama olan Threads'i başlatmayı planlıyor. Uygulama, Twitter’ın patronu Elon Musk'ın kullanıcıların sosyal medya sitesinde okuyabilecekleri gönderi sayısına geçici sınırlama getirmesinden sadece günler sonra kullanıma sunuluyor.

Apple'ın mağazasında yer alan listeye göre Perşembe günü piyasaya sürülmesi beklenen Threads, kullanıcıların fotoğraf paylaşım platformu Instagram'daki takipçileri tutmalarına ve aynı kullanıcı adını kullanmalarına olanak tanıyacak.

Bu hamle, Musk'ın, şirketi 2022'de 44 milyar dolara satın almasından bu yana çok sayıda ihtilafla karşı karşıya kalan Twitter için doğrudan bir meydan okuma demek.

Tesla’nın da sahibi olan milyarder işadamı Musk, geçen hafta Twitter’dakullanıcıların günde görüntüleyebileceği tweet sayısını sınırlayan ve platformdaki birçok kişinin tepkisine yol açan bir dizi yeni kısıtlama duyurdu.

Musk'ın Twitter’ı satın alınmasından bu yana Mastodon ve Blue Sky gibi alternatif mikroblog sitelerindeki kullanıcı sayılarında bir artış görülse de, ikisi de Twitter'a meydan okuyamadı.

Ancak Instagram'ın halihazırda yüz milyonlarca kayıtlı kullanıcısı mevcut ve diğer sosyal medya şirketlerinin başarısına dayanan yeni özellikler sunma konusunda bir geçmişi var.

2016 yılında Snapchat'in artan popülaritesine karşılık olarak Instagram'a "hikayeler" adı verilen bir özellik veya sabit bir süre sonra kaybolan kullanıcı gönderileri eklendi.

Yakın bir zamanda da Instagram kısa video özelliği "Reels" ile, TikTok'un yükselişine meydan okudu.

‘’Twitter için büyük bir tehdit oluşturacak’’

Threads'in lansmanı, Musk yönetimindeki Twitter için ciddi bir tehdit anlamına geliyor.

Sosyal medya danışmanlığı şirketi Battenhall'ın CEO'su Drew Benvie, "Threads, Meta ve Instagram uygulama ailesinden geldiği için Twitter için büyük bir tehdit oluşturacak" dedi.

Benvie, "Instagram'ın 2 milyar kullanıcısı varken, Twitter'ın yaklaşık 250 milyon kullanıcısı var, yani şimdiden yaklaşık on kat daha büyük. 10 Instagram kullanıcısından yalnızca biri Threads'i kullanmayı denerse, göz açıp kapayıncaya kadar Twitter'ı geçecek" diye ekledi.

Musk, geçen yıl Twitter’ı satın aldıktan sonra, personelin yaklaşık yüzde 80'ini işten çıkardı ve eski ABD Başkanı Donald Trump ve muhafazakar hiciv haber sitesi Babylon Bee'ninkiler gibi bir dizi hesap üzerindeki erişim yasaklarını kaldırdı.

Platformdaki zararlı içeriğin fark edilir artışından endişe duyan yüzlerce reklamveren de Twitter için harcamalarını durdurdu.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG