Erişilebilirlik

MGK Bildirisinde 'Menbiç' Vurgusu


Güvenlik politikası açısından en üst karar organı Milli Güvenlik Kurulu (MGK), ABD’yle Türkiye arasında üzerinde anlaşmaya varılan Menbiç yol haritasının hassasiyetle uygulanmasını beklediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında MGK toplantısı bugün saat 15.40’da başladı. 5 saat süren toplantının ardından Türkiye’nin güvenlik ve terörle mücadele politikalarına ilişkin tavsiye kararları niteliğinde yazılı bildiri yayımlandı.

MGK bildirisinde, son dönemde rahip Andrew Brunson ve mali yaptırımlar gibi konu başlıkları nedeniyle gerginleşen Türk–Amerikan ilişkilerine de üstü kapalı şekilde gönderme yapıldığı görüldü. Bildiride, Ankara-Washington hattında “rahip krizi” öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında uzlaşılmış konu başlıklarından birisi olan Suriye’de PYD-YPG’nin Menbiç’te geri çekilmesi meselesi anımsatıldı. Konuya ilişkin olarak bildiride, “Münbiç’in terör örgütünden temizlenmesi için mutabık kalınan yol haritasının hassasiyetle uygulanması beklenmektedir. Güney sınırlarımız boyunca Suriye’nin diğer bölgelerinin de bir an önce terörden arındırılmasına yönelik faaliyetlerin arttırılarak sürdürülmesindeki kararlılık teyit edilmiştir” denildi.

ABD’ye Suriye konusunda Türkiye’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı kabul ettiği PYD-YPG örgütüne ilişkin beklentiyi anımsatan MGK’nın, Rusya’yla varılan uzlaşmanın önemine vurgu yapması da dikkat çekti. Bildiride, “İdlib çatışmasızlık bölgesine yönelik saldırıların durdurulması konusunda Rusya ile varılan mutabakatın önemine işaret edilmiştir. Astana Süreci doğrultusunda İdlib çatışmasızlık bölgesinde 12 gözlem noktası tesis eden ülkemizin buradaki varlığını güvenli bir şekilde sürdürmesi konusunda alınan tedbirler gözden geçirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Suriye kriziyle ilgili olarak uluslararası topluma, siyasi ve insani sorumluluklarını daha hızlı ve etkin yerine getirme çağrısı yapıldı.

MGK bildirisinde, Türkiye’nin Fethullah Gülen başta olmak üzere ABD’yle anlaşmazlık yaşadığı konu başlıklardan birisi olan “FETÖ mensupları” meselesine de değinildiği görüldü. Bildiride, “yurt dışındaki teröristlerin Türk adaletine teslim edilmesi konusunda Türkiye’nin kararlılığı” vurgulandı.

Son olarak MGK bildirisinde, gelecek günlerde Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında New York’ta yeniden görüşmelerin yapılması planlanan Kıbrıs konusuna da yer verildi. Bildiride, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin çıkarlarına yönelik girişimlere karşı ülkemizin hak ve menfaatlerinin tüm imkanlar kullanılarak korunacağı kararlılıkla tekrarlanmıştır” denildi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Tüm Şiddetiyle Florida’yı Vurdu - 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG