Erişilebilirlik

MHP’de Bahçeli’ye Karşı İsyan Büyüyor


MHP’deki genel başkanlık yarışı sürecinde Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin kendi ekibinde kopma yaşanıyor. Son olarak parti grubundaki başkanvekili Oktay Vural görevinden istifa etti.

MHP içerisinde 1 Kasım Genel Seçimleri sonrasındaki genel başkanlık yarışında en kritik dönemeç geçtiğimiz Pazar günü tüzük değişimi kongresi yapılmasıyla aşılmıştı. MHP Genel Merkezi, ilk günkü açıklamasında “yok hükmünde” olduğu gerekçesiyle parti tüzüğünde 13 maddelik değişiklik yapılan kongreye itiraz etmeyeceğini açıklamıştı. Muhalifler ise, Yargıtay’ın kararı çerçevesinde Çağrı Heyeti davetiyle yapılan ve Ankara 13. Noteri’nin gözetimindeki MHP 6. Olağanüstü Kongresi’ndeki tüm kararların yasal olduğunu duyurmuştu. Ankara 13.'üncü Noterliği, MHP’nin Olağanüstü Kurultayı’na 656 delegenin katıldığını açıklamıştı. Ancak AKP’ye yakın medya kuruluşlarından Yeni Akit Gazetesi muhabirince cep telefonuyla delege kayıt odasında çekildiği belirtilen görüntüler ile Noter’in yasallığı tartışmalı hale geldi. AKP Hükümet’in kayyum atadığı Cihan Haber Ajansı’nca diğer medya kuruluşlarına da servis edilen görüntüler nedeniyle Noter’in delegelerden birebir değil internet aracılığıyla kimlik bilgisi aldığı iddia ediliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 10 Temmuz’da seçimli kongre düzenlemekle görevlendirilen Kongre Heyeti için “Bunun geçerliliği yok ve muhatap alınmayacak” değerlendirmesi yaptı. “MHP Genel Başkanı olarak davanın namusunu kendi namusum olarak biliyor, müptezel ellere bırakmayacağımı ilan ediyorum” diyen Bahçeli, sadece Kongre Heyeti oluşumu değil tüm tüzük değişiklikleri için de “alayı geçersiz” yorumunda bulundu.

Oktay Vural pes etti

Uzun süredir Ankara kulislerinde “parti içinde muhaliflerce dayatılan bir süreç değil, olağan akışında yönetim değişikliği” görüşünden yana olduğu belirtilen Oktay Vural, Çarşamba günü MHP Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etti. Vural, Meclis’te Bahçeli’nin vekilliği anlamındaki görevinde yıllardır MHP’nin medyaya yansıyan yüzüydü. Kulislerde, Oktay Vural’ın Bahçeli tarafından kendisi sonrasında liderlik için düşünüldüğünü ancak son dönemde aralarında kırgınlık oluştuğu konuşuluyor.

MHP İzmir Milletvekili olan Vural, ilk açıklamasında, “Ayrıntılı bir değerlendirme yapacağım. Ancak süreçle ilgili bir değerlendirme yaptım. Bu değerlendirmem de istifada etkili oldu” dedi.

Geçmişte koalisyon hükümetinde Ulaştırma Bakanlığı görevini de yürüten Vural, MHP’nin 47 yıllık siyasi bir parti olduğunu belirterek, “Biz bir büyük camiayız, güçlü bir kurumuz. Biliyorum ki gazeteciler olarak sorumluluklarınız var. Ama benim de sorumluluklarım var. Bu nedenle şimdi ayrıntılı konuşmayacağım” yorumunda bulundu. Vural, MHP Grubu’nda milletvekilleri istifasıyla bir çözülme yaşanıp yaşanmayacağıyla ilgili soru üzerine ise, “MHP’nin bir olacağını, diri olacağını” savundu.

Bu arada Pazar günkü tüzük kongresi öncesinde MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz da, Cumartesi günkü açıklamasıyla 22 Temmuz’dan beri yürüttüğü TBMM İdare Amirliği görevinden istifa etmişti.

Sinan Oğan’dan sıcak mesaj

Muhalif adaylardan Sinan Oğan Oktay Vural’ın istifasını Aksaray’da değerlendirdi. Oğan, “Zannediyorum Oktay Vural da değişimden yana olacaktır. Bu istifası da değişimden yana olduğuna dair bir istifadır. Hayırlı uğurlu olsun. Kendisinin Cuma gününe kadar durum değerlendirmesi yapacağı ve Cuma’dan sonra karar vereceğini duydum” yorumunda bulundu.

Öncesinde Seyfettin Yılmaz ve daha öncesinde Nuri Okutan’ın görevlerinden istifa ettiğini anımsatan Oğan, Vural’ın istifasıyla kurultay sürecinin hızlanacağını söyledi. Oğan, “Artık son düzlüğe girdik. Malumunuz 10 Temmuz da seçimimiz var. Ben artık milliyetçi hareket saflarının giderek netleşerek, genel merkezimizin yanında şu veya bu sebeple duran MYK üyelerimizin, divan üyelerimizin, milletvekillerimizin de bundan sonra saflarda yerlerini almaya başlayacaklarını görebiliriz. Milliyetçi Hareket Partisi çok büyük sürprizlere gebe, önümüzdeki günlerde göreceğiz” diye konuştu.

Avukat Ergün: Noter şartı yoktur

Amerika’nın Sesi’nin, MHP’de hukuken şimdi neler olabileceğine ilişkin sorularını, muhalifler adına yargı sürecinde görev alan Avukat Kürşad Ergün yanıtladı.

Tüzük değişikliği kongresindeki Noter ile ilgili görüntüleri değerlendiren Ergün, siyasi parti kongrelerinde Noter tespitiyle imza kontrolüne hukuken gerek olmadığını vurguladı. Ergün, Pazar günkü MHP 6. Olağanüstü Kongresi’ne genel merkezden katılım olmaması nedeniyle önlem olarak Noter tespiti yaptırdıklarını kaydeden kaydetti. Pazar günü sabahtan itibaren ciddi bir yoğunluk yaşandığını anımsatan Ergün, “Biraz da organizasyon bozukluğuyla delegelerimiz sıkıntılı ve beklemeli anlar yaşadı. Bu nedenle de imzalarını attıktan sonra kimlik belgelerini telefon mesajıyla göndermeyi tercih eden delegelerimiz de olmuş olabilir. Ama bunun hukuken herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Noter güvenilir kişidir ve aksi ispat edilinceye kadar ortaya koyduğu belgeler kesin niteliktedir. Bir takım yayın organlarınca ortaya atılan görüntüler, başı sonu belli olmayan görüntüler. Dolayısıyla da 656 sayısı üzerinden durum ortaya konulmuş ve ortada bir tartışma yoktur” dedi.

Parti içini de yakından tanıyan Ergün, Oktay Vural’ın da istifasını yıllardır yuvarlanarak büyüyen kar topunun bir sonucu olarak değerlendirdi. Partide istişare ortamının olmamasından dolayı rahatsızlık yaşandığını kaydeden Ergün, 1 Kasım’dan sonra da sonuçlar nedeniyle kırgınlık olduğunu belirtti. Ergün, “Sayın Vural ve benzeri isimler gerekeni yapmaktadırlar. Ama keşke biz kongre için imza aşamasındayken ya da biz yargı aşamasındayken bu tepkileri ortaya koyabilselerdi. Biz şimdi 10 Temmuz tarihini ortaya getirdik ve herkes görüyor ki biz seçimli bir kongre gidiyoruz. Gecikmiş bir tepkidir ve siyaseten de değerlendirmeyemuhtaçtır” diye konuştu. Ergün, MHP’den önümüzdeki günlerde milletvekilleri istifası beklediklerini de sözlerine ekledi.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:41 0:00

MHP: Noter hakkında suç duyurusu olabilir

Amerika’nın Sesi’nin nabız yokladığı MHP Genel Merkezi tarafında ise, hedefte Ankara 13. Noteri var görünüyor. Yargıtay’ın kararıyla yapılan ancak varlığı reddedilen MHP 6. Olağanüstü Kongresi hakkında “itiraz edilmeyecek” tutumunu koruyan MHP Genel Merkezi’nin, Noter aleyhine “görevini kötüye kullanma” iddiasıyla suç duyurusu hazırlığı yaptığı öğrenildi.

MHP Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut da, Twitter mesajlarıyla Noter’i hedef alarak, daha önce Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında açılmış bir soruşturma dosyasına atıfta bulundu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG