Erişilebilirlik

Miçotakis'ten Erdoğan'a Sert Eleştiri


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis

Amerikan CNN International haber kanalına röportaj veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’yle sorunları gidermek istediklerini söylerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert şekilde eleştirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, CNN International kanalına özel bir mülakat verdi. Yunan Başbakan, ülkesinin enerji yatırımlarından, Türkiye’yle ilişkilere ve NATO’ya kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve Yunanistan arasında son dönemde ilişkilerin gergin seyrettiğini ifade eden Miçotakis, “NATO ve Avrupa’nın en son ihtiyacı olan şey Avrupa kıtasının güneydoğusunda da bir gerginlik olmasıdır” dedi.

Yunanistan Başbakanı,”Türkiye’yle farklılıklarımızı gidermek konusunda bir sorumluluğumuz var ve bu noktada oyunun bir kitabı var. O da uluslararası hukuk” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Osmanlıcılık hayalleri kurmakla suçlayan Miçotakis “İnanıyorum ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, neo Osmanlıcı revizyonist fantazileri canlandırmak yerine kötü seyreden Türk ekonomisini canlandırmaya odaklansa, halkına daha iyi hizmet eder” diye konuştu.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un bugün Atina’ya ve ardında Ankara’ya yapacağı ziyaretlerde de Yunanistan hükümetinin Türkiye’ye silah satışı ve Ege’de gerginlik konularını gündeme getirmesi bekleniyor.

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG