Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakanlığına Atanan Mike Pompeo Kimdir?


Başkan Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden aldığını ve yerine Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) Başkanı olan Mike Pompeo'yu aday gösterdiğini açıkladı.

Pompeo, CIA'deki görevinden önce, Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesiydi.

ABD Dışişleri Bakanlığına Atanan Mike Pompeo Kimdir?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

Mike Pompeo, CIA başkanı olarak ilk yurtdışı ziyaretini Şubat 2017’de Ankara’ya yaptı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü.

Bir panelde Pompeo, IŞİD’le mücadelede, Savunma Bakanlığı’nın Kürtler’le birlikte Sünniler’le de çalışarak iyi bir iş yaptığını dile getirdi.

Deneyimli bir Kongre üyesi olan Pompeo, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda görev yapmıştı. Pompeo ayrıca 2012 yılında Libya’nın Bingazi kentinde düzenlenen ve Amerikan büyükelçisi dahil birçok diplomatın ölümüne neden olan saldırıyı soruşturmak için kurulan komisyonun da en önemli üyelerinden biri olarak görev yaptı.

West Point Askeri Akademisi’nden birincilikle mezun olan Pompeo, Donald Trump’ın geçiş süreci ekibinin yaptığı açıklamaya göre orduda da görev yaptı. Mike Pompeo, Kongre internet sitesine göreyse Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde’de devriye görevi yürüttü.

Donald Trump, CIA Başkanı olarak aday gösterdiği sırada yaptığı açıklamada, “Mike Pompeo, ülkemize onurla hizmet etmiş, hayatını, vatandaşlarımızın güvenliği için savaşarak geçirmiştir. Kendisi, Amerika ve müttefiklerinin güvenliğini sağlayan istihbarat toplumunun yılmaz lideri olacaktır” şeklinde konuştu.

CIA Başkanı Mike Pompeo, Başkan Donald Trump’ı istihbarat konularında sıkça bilgilendiriyor ve Kuzey Kore konusunda Trump’ın en ‘şahin’ görüşlü danışmanlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Pompeo, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine olan müdahalesi konusunda, “Rusya uzun zamandır seçimleri etkilemeye çalışıyor” yorumunda bulunarak bunun yeni bir şey olmadığını, dolayısıyla abartılacak bir durum olmadığını ima etti.

Pompeo, Şubat ayında, CIA genel merkezinde Rus istihbarat liderleriyle yaptığı görüşmeleri savunmuştu.

Trump gibi Pompeo da, İran’la 2015’te yapılan nükleer anlaşmaya karşı. Pompeo İran için, “bölgede egemenlik kurmak için amansız bir mücadele veriyor” dedi.

Pompeo, ABD hükümetinin, vatandaşlarını dinleme çabalarını destekliyor.

2016 yayınlanan bir makalesinde, telefon görüşmelerinin kaydedilmesine yeniden başlanmasını; bireylerin mali bilgileri ve yaşamlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı bir veri tabanı oluşturulmasını desteklediğini belirtti.

Pompeo, ordudan ayrıldıktan sonra Harvard Üniversitesi’nden hukuk derecesi aldı ve Harvard Law Review adlı hukuk dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Kısa bir süre avukat olarak çalışan Pompeo, daha sonra askeri uçaklar için parça üreten Thayer Aerospace firmasını kurdu.

Pompeo, 2010 yılında Kongre üyeliğine seçilmeden önce, petrol yataklarında kullanılan teçhizatı üreten Sentry International adlı firmanın yöneticiliğini yaptı.

XS
SM
MD
LG